Belehrad 12. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)
 
Od 8. do 11. októbra sa v Srbsku uskutočnilo trojdňové cvičenie spoločne s NATO. V súvislosti s tým navštívil Belehrad generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. O týždeň neskôr 17. októbra začne bezpečnostné fórum v Belehrade, ktoré navštívi predseda vlády Macedónska, prezident Rakúska a zástupcovia ministrov zahraničia Talianska a Českej republiky

Ilustračné foto

Novinár Sputnika Srbsko, vojenský odborník Miroslav Lazanski sa čuduje, prečo sú v Srbsku, kde sa každý týždeň konajú bezpečnostné fóra a okrúhle stoly o bezpečnosti, rôzne cvičenia a mnoho univerzít a mimovládnych organizácií sa venuje bezpečnosti, trvalo ignorované otázky, ktoré sú skutočne dôležité pre regionálnu bezpečnosť na Balkáne.
Fóra a ďalšie stretnutia, kde sa prejednáva bezpečnosť, sú organizované takmer každú hodinu. Bezpečnosť nám už začína tiecť z uší, ale iba 250 km južne od Belehradu (v Kosove) srbské deti chodia do školy pod eskortou KFOR (Medzinárodné bezpečnostné sily v Kosove pod vedením NATO). O tom sa na mnohých fórach nehovorí ani slovo. Ak sa “zahĺbime hlbšie” v tom, kto financuje všetky tieto nekonečné zhromaždenia s rozpravou o bezpečnosti v regióne, je jasné, prečo sú niektoré témy po celé roky ignorované.
Napríklad téma americkej protiraketovej obrany v Rumunsku. Je zrejmé, že o tom Rumuni veľa nehovoria, pretože dostali od MMF veľkú sumu výmenou za súhlas s umiestnením systému protiraketovej obrany NATO v Deveseli. Ale prečo niektorí účastníci bezpečnostných diskusií v Belehrade nepoložili otázku, ako by americká základňa, možno s jadrovými zbraňami, 200 kilometrov od Belehradu, mohla ovplyvniť bezpečnosť Srbska? Alebo tí, ktorí financujú také fóra, zakazujú klásť takéto otázky? V prípade konfliktu by sa základňa v Deveseli mohla stať legitímnym cieľom ruského útoku… Zároveň by sme nemali zabúdať na to, že Sovietsky zväz nikdy nemal vojenské základne v Rumunsku a Bulharsku.
Aká je súvislosť medzi pôžičkou vo výške 20 miliárd dolárov, ktorú MMF poskytla Rumunsku pred siedmimi rokmi, aby prekonala hospodársku krízu, a základňou v Deveseli? V každom prípade Balkán opäť potvrdzuje, že peniaze sa dostávajú kamkoľvek lepšie ako akékoľvek mydlo. Zostáva už len hádať, aké vojenské tituly za tento “krok” boli pridelené vedeniu MMF. Takýmto spôsobom sa v Rumunsku objavil protiraketový štít, ktorý bol od samého začiatku namierený proti Rusku.
Niekoľko rokov sa americká diplomacia snažila vysvetliť celému svetu a predovšetkým Európe, že tento “štít” bol nevyhnutný k ochrane územia Spojených štátov od Severnej Kórey a Iránu. Potom zmizla verzia o severokórejskej hrozbe. Niekto sa pozrel na mapu lepšie a uvedomil si, že z nás robia blbca, ale Irán zostal s raketami.
Aby mohol “vyhrať” nad vyhlásením Moskvy, že v reakcii na americký “štít” v Poľsku Rusko nasadí rakety Iskander v Kaliningrade, Washington vyhlásil tzv. Tretiu polohovú oblasť v Stredomorí na vojenských lodiach šiesteho amerického námorníctva v Turecku alebo v Izraeli a je potrebné priznať , že to znie celkom logicky, pokiaľ ide o Irán. Ale zrazu sa ukázalo, že Rumunsko patrí tiež do Stredomoria. Zdá sa, že je načase, aby sa zase niekto pozrel na mapu.
Proces vojenského “obkľúčenie” Ruska pokračuje ako zvyčajne. Postupne zo severu a potom pomaly na juh. Tým, že súhlasil s návrhom Washingtonu, vyvolala Bukurešť zmenu bezpečnostnej situácie v Čiernom mori a v juhovýchodnej Európe. Nikto sa o to však nezaujíma na belehradských fórach a “okrúhlych stoloch”. Postavenie Ukrajiny je pre Rusko ešte dôležitejšie a teraz sa Kyjev ešte viac vzdialil vstupu do NATO ako pred piatimi rokmi. Ruské námorníctvo v Sevastopole sa stalo ešte viac dôležitejšie. Rusko zvýši svoj útočný raketový potenciál na juhu svojho územia a nebude reagovať na kroky USA podobnými vojenskými prostriedkami. Naopak, Moskva bude reagovať na kroky Washingtonu asymetrickými akciami a bojovými systémami, ktoré jej neumožnia, aby sa dostala do nákladného súťaženia v zbrojení.
Zároveň sa môžu proamerické kruhy v Kyjeve zamyslieť nad tým, či rozmiestnenie amerického systému protiraketovej obrany v Rumunsku nie je len časť veľkého rumunského sna “Veľké Rumunsko”, ktorý zahŕňa Moldavsko? Pre mnohých na Ukrajine by to mohlo slúžiť ako signál. Ale pre úradníkov z Kyjeva je už príliš neskoro na to, aby váhali, pretože už sa nachádza v tuneli, z ktorého nie je cesta von.
O tom všetkom nepovedal nikto ani slovo na žiadnom bezpečnostnom fóre v Belehrade
 
Príspevok Ako Spojené štáty urobili z Rumunska stredomorskú veľmoc zobrazený najskôr Hlavné správy.