Od úmrtia prvej Európanky, ktorá si podmanila Hollywood a otvorila jeho brány nasledovníčkam, uplynie v utorok 1. augusta 30 rokov. Pola Negri, vlastným menom Barbara Apolonia Chalupcová, sa narodila v poľskom Lipne 3. januára 1897.

Niekdajšia hviezda strieborného plátna si pseudonym, pod ktorým sa preslávila aj ďaleko za hranicami rodného Poľska, požičala od talianskej poetky a prozaičky Ady Negri (1870-1945). V mladosti navštevovala baletnú školu v hlavnom meste Poľska, neskôr prešla k divadlu.

​Už v roku 1912 debutovala vo varšavskom divadle v hre Panenské sľuby. Neskôr v roku 1914 si ju všimol zakladateľ poľskej kinematografie Aleksander Hertz a angažoval ju do filmu Otrokyňa vášní. V dráme Die Augen der Mumie Ma (Muž bez mena, 1918) režisér Ernst Lubitsch síce riskoval s angažovaním neznámej Poľky, ale ako sa neskôr ukázalo, Pola Negri svojím exotickým vzhľadom si na dlhú dobu podmanila srdcia divákov a s režisérom natočila množstvo ďalších filmov.

Úspech v Hollywoode

Lubitsch režíroval aj snímku Madam DuBarry (1919), ktorú v USA premietali pod názvom Passion. Úspech bol podľa kritiky natoľko ohromujúci, že v roku 1922 dostala herečka i režisér ponuku na prácu vo filmových štúdiách v Hollywoode. 

Popularitu jej priniesli aj filmy Vendetta (1919), One Arabian Night (1920) a ďalšie. Herečka nimi získala čestné miesto v histórii svetovej kinematografie. Jej ostatným filmom je The Moon-Spinners (1964). Charizmatická tmavovláska hrala vo vyše 60 filmoch.

Medzitým stihla viacero románikov. Prominentný pár tvorila s prvým filmovým sexidolom Rudolphom Valentinom. Ich lásku preťala jeho predčasná smrť. Americký bulvár o nej rozširoval, že mala pletky aj s legendárnym hercom a režisérom Charliem Chaplinom.

„Bola to však len fáma. Prežili spolu len krátky románik, ktorý spomínajú obaja vo svojich pamätiach,“ uviedla Veronika Pauková, historička Kysuckého múzea v Čadci, ktorá napísala prvú slovenskú knihu o Pole Negri. Apolonia Chalupcová alias Pola Negri sa vydávala dvakrát a vždy za mužov so šľachtickými titulmi.

Herečka zomrela 3. augusta 1987 vo veku 90 rokov v San Antoniu v americkom štáte Texas. Poctou svetoznámej herečke Pole Negri bola výstava Legendy a skutočnosť v Poľskom inštitúte v Bratislave, ktorá bola sprievodnou akciou festivalu Febiofest 2008.

Pripravilo ju Múzeum kinematografie v Lodži pri príležitosti 20. výročia smrti slávnej poľskej herečky so slovenskými koreňmi. Jej otec Juraj Chalupec pochádzal z obce Nesluša, pracoval ako drotár. Matka Eleonora Kielczewská bola Poľka zo schudobnenej šľachtickej rodiny.