Kyjev 15. decembra 2018 (HSP/Foto:DAN)
 
Portál politpuzle prináša prognózu známeho ruského politológa Michaila Deljagina o tom, ako bude vyzerať pokus Kyjeva o útok voči Donecku a Luhansku.

Na snímke Eduard Basurin

Podľa Deljagina ukrajinský útok zlikvidujú ruské sily. Pritom Rusi nebudú musieť používať svoje moderné zbrane a použijú tie technológie, ktoré sa rozpracovali ešte v 60. a 70. rokoch pre potreby pohraničných oblastí ZSSR. Podľa takejto doktríny Rusi napríklad reagovali aj v konflikte s Číňanmi na Amure (ostrov Damanskij, marec 1969), kde po prvýkrát nasadili delostrelecké reaktívne systémy Grad.
 

 
Ukrajinská rozviedka informovala o prípravách Kyjeva na útok voči Donecku a Luhansku, pričom pomerne mohutná skupina ukrajinskej armády sa sústredila v oblasti Novotroickoje, Širokina a Rovnopoľ. Ruský vojenský expert Igor Korotčenko takisto nevylučuje aj ďalšie ukrajinské provokácie a pokus o náhly a rýchly útok.
Podľa Deljagina útok Kyjeva je odsúdený na neúspech, Ukrajina bude prinútená k mieru.
Portál in24.org prináša informáciu ukrajinského dôstojníka rozviedky Vadima Skibického, podľa ktorej po 7. výsadkovej divízii na Kryme na Krym v posledných hodinách priletelo takmer 100 ruských vojenských lietadiel, ktoré sú schopné operovať nad celým územím Ukrajiny.  Väčšinu strojov podľa Ukrajincov tvoria Su-27 a Su-30. Takisto sú v pohotovosti ruské ponorky schopné niesť rakety Kaliber s dostrelom 1,5 tisíca kilometrov.
Rusi podľa Skibického posilnili obranu Krymu protilodnými batériami rakiet Bastion a Bal, ktoré dokážu zasahovať ciele v akvatórii Čierneho mora, aktivizovali a posilnili systémy PVO S-400. Je však otázne, či je potrebné dôverovať Skibického informáciam. Ukrajinci aj v minulosti tvrdili že na Ukrajine bojuje ruská armáda a podľa informácii ukrajinskej tlače už na Ukrajine ukrajinskí vojaci zlikvidovali stovky ruských tankistov.
Portál iarex cituje Eduarda Basurina, zástupcu veliteľa národnej milície Doneckej republiky. Podľa týchto informácii sú donecké a luhanské sily v stave plnej bojovej pohotovosti a majú k dispoziícii dostatok protitankových systémov k tomu, aby zastavili útok dvoch tankových brigád ukrajinskej armády.
 
 
Príspevok Ako sa skončí Blitzkrieg Kyjeva? zobrazený najskôr Hlavné správy.