Ako Rusko obnovuje globálnu rovnováhu síl

Moskva 25. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Ministry of Defence of the Russian Federation)
 

“Pätnásť jadrových bojových blokov, množstvo falošných cieľov, schopnosť manévrovať a prekonávať nadzvukovou rýchlosťou všetky systémy protiraketovej obrany – v budúcom roku Raketové vojská strategického určenia RF dostanú unikátny raketový komplet Avangard a v roku 2020 bude do výzbroje dodaná medzikontinentálna balistická raketa Sarmat”, píše vo svojom komentári Nikolaj Protopopov

Ilustračné foto

„Meteorický” dážď
Ťažká raketa šachtovej základne RS-28 Sarmat, dielo Makejevovho centra, nahradí raketu R-36M Vojevoda, podľa klasifikácie NATO — SS-18 Satan.
Jednou zo silných stránok novej rakety je veľmi rýchly štart, čo jej umožňuje sa v priebehu minimálnej doby bez problémov dostať na balistickú dráhu a vydať sa k cieľu. Táto časť letu sa nazýva aktívna — práve v priebehu nej sú MBR mimoriadne zraniteľné zo strany AEGIS. Okrem toho sa pri Sarmate značne skrátila doba príletu bojových blokov k cieľu, ktoré môžu aj manévrovať pri nadzvukovej rýchlosti.
„Tieto vlastnosti nedovoľujú systémom PVO a PRO protivníka ani urobiť zameranie na bojové hlavice, nie ešte ich zostreliť,” povedal Sputniku vojenský odborník Alexej Leonkov. „Dolet Sarmatu je približne 18 tisíc kilometrov a to znamená, že je možné ho vyslať do akéhokoľvek miesta na svete ako cez severný, tak i cez južný pól. To znamená, že Sarmat zaručene zničí každý cieľ kdekoľvek — ani jeden systém PRO ho nezastaví.”
Sarmat je schopný niesť dva typy hlavíc: 15 s výkonom 450 kiloton každá alebo desať po 750 kiloton. Výkon bojovej hlavice je variabilný podľa toho, na aké objekty je útočené — na vojenskú alebo priemyslovú infraštruktúru.
Čo sa týka letecko-kozmického systému Avangard, je to v podstate plánujúci okrídlený blok, vysielaný do vesmíru pomocou balistickej rakety. V priebehu plánovanej cesty k cieľu dosahuje rýchlosť až 20 Machov a manévruje po trajektórii nepredvídateľnej z hľadiska systémov PVO a PRO.
„Vďaka obrovskému treniu vzniká okolo prístroja mrak z plazmy. Bola urobená obrovská práca týkajúca sa vytvárania materiálov trupu, ochrane elektronických prvkov. V skutočnosti je to meteorit a ani jeden systém PRO ho zatiaľ nedokáže zostreliť,” uvádza Leonkov.
Monobloková konštrukcia umožňuje Avangardu niesť jadrovú hlavicu megatonovej triedy k zasiahnutiu mimoriadne dôležitých objektov v hlbokom týle protivníka. Je treba tiež zdôrazniť univerzálnosť tejto „bojovej hlavice”, je ju možné vypúšťať ako zo šachty, tak i z mobilnej pozemnej základne alebo z námornej lode.
 
Všetko v rámci platných zmlúv

V každom prípade nadchádzajúce prezbrojenie raketových strategických síl na nové raketové komplexy je výnimočne včasný krok, ktorý neporušuje globálnu rovnováhu síl, ale skôr ju obnovuje. Pre porovnanie: USA od roku 2000 aktívne prebudovávajú svoje Ozbrojené sily podľa stratégie okamžitého globálneho útoku a súčasne rozširujú zóny pôsobenia systémov protiraketovej obrany. Američania sa tiež určitým spôsobom pokúšajú zrušiť Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), čo navráti popredné jadrové mocnosti do situácie 50. rokov minulého storočia, kedy nikto nepodriaďoval svoje konanie žiadnej dohode.
„Nové bojové systémy predstavené ruským prezidentom samozrejme zmenili vojensko-politickú situáciu vo svete. V USA sa už teraz horúčkovito pracuje na vytvorení nadzvukovej zbrane, prebieha modernizácia existujúcich typov jadrových zbraní, je urobená úplná revízia celého jadrového potenciálu,” povedal Sputniku riaditeľ Centra strategickej konjunktúry Ivan Konovalov. „Ale vedeniu našej krajiny sa podarilo chopiť sa iniciatívy; bol to skvelý vojenský a politický ťah.”
Čo sa týka medzinárodných zmlúv, Rusko nič neporušuje: ani zmluvu o nešírení jadrových zbraní, ani zmluvu o skúškach jadrových zbraní, ani zmluvu o znižovaní počtu strategických útočných zbraní. Budú iba nahradené jedny rakety druhými a počet nosičov jadrových hlavíc zostane rovnaký.
 

Príspevok Ako Rusko obnovuje globálnu rovnováhu síl zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)