Sýria 19. októbra 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP-Furat FM)

Rusvesna už viackrát priniesla informácie o ruských dobrovoľníkoch, ktorí úspešne bojovali v rokoch 2014 a 2016 na Donbase (Ilovajsk, Debalcevo – kolosálne porážky ukrajinskej armády) a ktorí dnes bojujú v Sýrii. Tieto informácie začínajú čoraz častejšie rezonovať aj v radoch oficiálnych politických elít.
Ilustračné foto

Portál rusvesna preto uviedol rozhovor s bývalým premiérom DĽR Alexandrom Borodajom, ktorý niektoré informácie potvrdil a objasnil, iné odmietol ako špekulácie.
V Rostove na Done sa uskutočnil už tretí zjazd účastníkov bojových operácii na Donbase. V meste sa nachádza pamätník Hrdinom Donbasa a práve tu sa začal uvedený tretí zjazd účastníkov bojových operácii proti ukrajinským bataliónom v zóne ATO (antiteroristická operácia).
Vo svojom vystúpení sa Alexander Borodaj venoval aj téme nasadenia bývalých opolčencov DĽR a LĽR na území Sýrie (v Sýrii zahynul napríklad aj známy opolčenec Batman, ktorý úspešne bojoval v Donecku proti ukrajinským príslušníkom dobrovoľníckych bataliónov).
Podľa Borodajových slov za 2 až 3 mesiace sa vojenská operácia v Sýrii úspešne zakončí. Potom sa začnú členovia dobrovoľníckych jednotiek zo Sýrie vracať. Pravdepodobne časť bývalých opolčencov ostane v Sýrii aj naďalej, časť sa vráti na Ukrajinu, aby pomohla pri riešení ďalších geopolitických problémov. Túto informáciu treba vnímať ako fakt.
Čo sa týka nasadenia bývalých opolčencov v Sýrii, podľa Borodaja on sám nedisponuje podrobnými informáciami a vzťahu elít Donecka a Luhanska k aktivitám bývalých opolčencov v Sýrii, nie je jednoznačný. Mnohí z tých, ktorí bojovali na území Donecka a Luhanska odišli do Sýrie cez agentúru skupiny Wagner/Vagner, ktorá verbuje žoldnierov do Sýrie. Či bývalých opolčencov do Sýrie viedla túžba pomôcť Asadovi, alebo zlepšiť vlastnú finančnú situáciu, Borodaj nedokáže určiť.
Ruskí žoldnieri v Sýrii plnia dôležité geopolitické úlohy. Množstvo obyvateľov s územia Ruska, alebo SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov) najmä moslimov z bývalých sovietskych kaukazských alebo stredoázijských krajín, bojuje v radoch ISIS. Boj proti svetovému terorizmu sa však stáva geopolitickou prioritou a tak sa netreba diviť tomu, že žoldnieri bojujú v Sýrii aj na sýrskej vládnej strane, či na proamerickej  strane. (Američania majú napr. skupinu žoldnierov Blackwater).
Boj proti terorizmu v Sýrii sleduje dôležitý geopolitický cieľ a tým je, aby sa teroristi nedostali na územie krajín SNŠ a Ruska, kam by sa mohli za podpory “západných partnerov” po porážke v Sýrii a Iraku začať postupne cez Afganistan sťahovať.
Rusko dnes  pomerne úspešne likviduje teroristické bandy v Dagestane a na Kaukaze, pomáha policajným a vojenským zložkám Turkmenistanu, Tadžikistanu, Kirigzska a Uzbekistanu v boji proti teroristom, masívny presun teroristov by však mohol situáciu na ruskom území vyhrotiť. Vhodnejšie je definitívne vyriešiť problém teroristov na sýrskom území.
Podľa Borodaja vzťah politických elít k odchodu najskúsenejších bojovníkov z Donecka a Luhanska do Sýrie nevnímajú tieto politické elity jednoznačne a on sám je skôr proti tomuto odchodu. Dôvod je jednoduchý. Doneck a Luhansk má síce dostatok vojakov vo svojich ozbrojených jednotkách, starší ostrieľaní vojaci (mnohí medzi 40 – 50 rokmi), ktorí získali bohaté vojenské skúsenosti v Afganistane, Moldavsku, Čečensku, mnohí ostrieľaní kozáci však citeľne na východe Ukrajiny chýbajú, pretože dali prednosť finančne lukratívnejšiemu ohodnoteniu svojich bojových schopností v Sýrii. Rusi s bohatými bojovými skúsenosťami sú však veľmi cennou rezervou a ich možnosti by sa nemali vyčerpať len v roli útočnej pechoty v Sýrii.
Po skončení bojových operácii sa budú títo profesionáli vracať zo Sýrie domov, kde nechali svoje rodiny a svojích blízkych. Je veľmi pravdepodobné, že budú pokračovať aj ďalej v žoldnierskom spôsobe života, takže mnohí z nich veľmi pravdepodobne ako profesionáli budú pôsobiť znova aj v jednotkách DĽR a LĽR. Objavia sa nové bojové úlohy a gepolitické ciele. Možno už nebudú musieť kvôli tomu, aby sa realizovali a zarobili peniaze odchádzať do ďalekej cudziny a svoje schopnosti využijú podstatne bližšie.
Na záver svojho vystúpenia Alexander Borodaj uviedol, že Zväz Dobrovoľníkov Donbasu je v princípe nepolitická organizácia, ktorá združuje vojenských profesionálov z ruskojazyčných oblastí na patriotickom základe.