Kyjev 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Baroshin)
 
Domáca fraška, keď na Ukrajine najprv „zabili“ a vzápätí „oživili“ novinára Arkadija Babčenka, momentálne prerástla do veľkého medzinárodného škandálu. Kyjev vďaka tejto kauze stratil značnú časť svojich spojencov a sympatizantov

Na snímke ruský novinár Arkadij Babčenko

Ako túto kauzu komentujú doma, na Ukrajine, politici, odborníci a médiá? Drvivá väčšina z nich poukazuje na to, že šéf SBU Hrycak to zjavne prehnal. „V priebehu tých takmer 12 hodín, kým Babčenka považovali za zavraždeného, do tejto avantúry sa stihli zamontovať mnohí európski a zaoceánski politici, ba dokonca úradníci OSN. Všetci vyjadrovali sústrasť a nadávali na Rusko. Teraz sa zistilo, že z nich urobili hlupákov. V Kyjeve si myslia, že Hrycaku a spol. tento cirkus odpustia? Naopak, teraz Kyjev bude zodpovedať za svoje činy,“ prízvukuje jeden z komentátorov.
„A čo teraz urobí Hrycak? Klamal. Kto teraz uverí tomu, že skutočne chytil objednávateľa a vykonávateľa vraždy? Nech teraz rozpráva rozprávky a do šiat vraha oblečie hociktorého klauna alebo bezdomovca – už mu nik neuverí,“ pridáva sa ďalší komentátor.
Najväčšiu kritiku a spŕšku posmešok si vyslúžilo vysvetlenie šéfa ukrajinskej bezpečnostnej služby, akým spôsobom sa podarilo zistiť, ako bola objednaná vražda. Na tlačovej konferencii Hrycak vysvetlil, že „objednávatelia ukázali nájomnému vrahovi Babčenkovú fotografiu, ktorá je nalepená v jeho pase a kópia sa nachádza na matrike v Rusku“. A práve toto je podľa Hrycaka „ruská stopa“ a to, že vraždu objednala Moskva.
Viacerí komentátori poukazujú na to, že údajní objednávatelia sa nemuseli takto namáhať s fotografiou Babčenka a nebola núdza kradnúť alebo kopírovať jeho pas: internet je plný fotografií Babčenka – údajný vrah si mohol vybrať ktorú len chcel…
Viacerých analytikov a médiá nahnevala verzia Hrycaka, že nájomným vrahom sa mal stať ukrajinský občan a navyše bývalý vojak ukrajinskej armády, ktorý bojoval na Donbase. Mnohí zapochybovali: ruské FSB alebo aj samotný Putin nemohli nájsť lepšiu kandidatúru, ako skrachovaný a demoralizovaný ukrajinský vojak? Zasa je do toho namočená Ukrajina – toto nie je najlepšia vizitka pre krajinu.
Úplne na kusy médiá a odborníci roztrhali ďalšiu verziu Hrycaka, že tento „nešťastník“, zverbovaný ruskými tajnými službami Ukrajinec, bývalý vojak, mal zabiť až 30 ľudí! Viacerí ironicky poznamenali v tom duchu, že čo je veľa, to je veľa. Navyše Hrycak na tlačovej konferencii poznamenal, že „vražda Babčenka mala byť svojrázna skúšobná akcia“. Viacerí analytici jeho konšpiráciu „preložili“ tak, že vražda Babčenka by mala byť svojráznym tréningom pre nájomného vraha – na Babčenkovi si mal iba „zacvičiť“… Drvivá väčšina odborníkov a novinárov označila fantasmagórie šéfa SBU za totálne nezmysly a nočnú moru.
Novinár Denis Popovič prízvukuje: „Všetko je to iba hnilá fraška a pokus takto zvýšiť rating súčasného vedenia krajiny. Strašne to smrdí a je to veľmi nebezpečné. Je to, ako v známej rozprávke o vlkovi, ktorý mal napadnúť stádo. Keď pastier pár razy vyvolal falošný poplach, že stádo napadli vlci, a nahneval kolegov, nabudúce neprídu na pomoc, keď to ozaj bude pravda a vlci napadnú stádo. Klamstvo vždy končí zle,“ podčiarkol.
„Táto inscenácia s vraždou novinára a údajnou „rukou Moskvy“ nahnevala Západ a donútila ho, aby sa zamyslel: o akej „ruke Moskvy“ vôbec sa dá hovoriť, keď my sami vymýšľame takéto kraviny? Sami imitujeme vraždy – kto nás potom bude brať vážne?“ pýta sa ukrajinský politológ Dmitrij Kornejčuk.
Novinár Maxím Vojntenko pripomína, že táto „historka“ veľmi pripomína kauzu Skripaľa a „teroristickú činnosť“ Nadeždy Savčenkovej, ktorá údajne plánovala ozbrojený prepad parlamentu a vraždu všetkých poslancov. Prízvukuje, že Služba bezpečnosti Ukrajiny plodí jeden totálne zlý scenár za druhým: „Samotný šéf SBU Hrycak vyhlásil, že nejaký občan G. v súlade s nariadením moskovskej FSB mal ilegálne nakúpiť zbrane a munície a vytvoriť obrovské sklady zbraní. Nápadne sa to podobá na verziu obvinenia Nadeždy Savčenkovej. Niektoré naše služby vôbec nemajú fantáziu a nevedia vymyslieť nič nové,“ dodal.
Pripomenieme, že na tlačovke Hrycak vyhlásil, že „občan G. mal zakúpiť 300 automatov Kalašnikova, stovky kilogramov výbušnín, náboje, munície, mínometné míny a veľa iných zbraní“. To by asi musel vyprázdniť všetky tržnice na Ukrajine…
Niektorí ukrajinskí odborníci a novinári dospeli k pomerne prekvapivému záveru. Porovnali totálne amatérske a cirkusové prípady Skripaľa a Babčenka, poukázali na podozrivú zhodu v príprave a realizácii týchto káuz a prezentovali dosť nečakanú myšlienku: kauza Babčenka je zjavný prepadák Služby bezpečnosti Ukrajiny a keďže scenár tejto frašky strašne pripomína scenár kauzy Skripaľa, je možné, že aj frašku vo Veľkej Británii vymysleli a „majstrovsky“ zrealizovali agenti Služby bezpečnosti Ukrajiny.
Na ukrajinských sociálnych sieťach už koluje nový vtip o Babčenkovi: bol to „tak trochu mŕtvy novinár“, ale vďaka lekárom z SBU pacient zázračne ožil… Niet čo dodať…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ako ožil „tak trochu mŕtvy novinár“ alebo pozadie veľkej frašky očami ukrajinských médií zobrazený najskôr Hlavné správy.