Washington 23. februára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)

Sociologická spoločnosť The Gallup Organization publikovala 20.2.2017 výsledky výskumu, na základe ktorého je zrejmé, že Rusko získalo počas Obamovho funkčného obdobia najnižší rating sympatií  u občanov USA, a to 28%. Informáciu priniesol portál ktovkurse

Len pre porovnanie, rating k palestínskej autonómii je 24%, k Saudskej Arábii 31%. Také nízke čísla ako za Obamu nemalo Rusko u Američanov nikdy.

Na snímke americký exprezident Barack Obama

Ešte pred 2. volebným obdobím Obamu v roku 2012 dosahoval rating 50%, v roku 2011 51%. Rating sa začal znižovať s vypuknutím štátneho prevratu na Ukrajine (február 2014 klesol na 34%), klesal v roku 2014 a prudko sa znížil po zapojení sa ruských vojsk do sýrskej kampane na jeseň 2015.

Od jesene 2015 sa rating drží na spomenutých 24%. Rating k Saudskej Arábii sa postupne počas Obamovho funkčného obdobia znížil zo 42% na 31% a narástol rating vo vzťahu ku Kube – z 37% na 51%. Zvyšovanie ratingu ku Kube sa postupne zvyšovalo aj do roku 2012, ešte pred Obamovým 2. funkčným prezidentským obdobím.

Politika Obamu sa niesla v znamení  podpory ukrajinského režimu a podľa názoru Obamu a neoconov, Krym nemá právo na sebaurčenie. Obama zaviedol ekonomické sankcie voči Rusku a rozmiestnil vojská NATO a rakety pozdĺž ruských hraníc.

Obama a jeho administratíva spolu s neoconmi začali plánovať zásah na Ukrajine ešte v roku 2011. Postupne a po krokoch sa Američania približovali k svojmu cieľu – zvrhnutiu Janukovyča pomocou farebnej revolúcie a dosadeniu súčasnej vlády, ktorá spravila z Ukrajiny protiruského pešiaka na globálnej svetovej šachovnici. Súbežne s tým rástli v mainstreamových médiach prejavy protiruskej propagandy,  strmé obrátky nadobudla nepriateľská kampaň voči Rusku po prevrate v Kyjeve a po vstupe Ruska do Sýrie.

Manipulácia verejnou mienkou dosiahla v “modernej demokracii” vysokú úroveň a propaganda sa stala pravidlom žurnalistickej etikety mainstreamových médií. Takáto otvorená manipulácia a propaganda dávajú dôvod pochybovať o morálnych hodnotách moderného demokratického sveta.

Rusko sa však nespolieha na morálne hodnoty západných partnerov. Rusko má jediného priateľa na ktorého sa môže vždy s určitosťou spoľahnúť a tým sú jeho ozbrojené sily. Ako vnímajú obyvatelia USA a EÚ Rusko,  nie je pre Rusko smerodajné. Zombifikovaní obyvatelia USA i EÚ majú právo Rusko nenávidieť – je to ich problém a ich voľba. Dôležité je, aby politické elity USA i EÚ mali neustále napamäti, že prekročiť červenú líniu vo vzťahu k Rusku sa nevypláca.

Prezident SR Ivan Gašparoviè o 9. hodine úderom na gong symbolicky otvoril obchodovanie na burze 21. novembra 2012 v Amsterdame. Prezident je na trojdòovej návšteve Holandského krá¾ovstva. Na snímke obchodovanie na burze. FOTO TASR – Michal Svítok
*** Local Caption *** Holandské krá¾ovstvo

Za zamyslenie stojí aj za vlasy pritiahnuté bazírovanie na “neprekonateľných hodnotách demokracie” a odvolávanie sa na jej antické tradície. Stačí si totiž uvedomiť, že aj v antických demokratických Aténach vlastnil každý demokratický občan jedného alebo niekoľko otrokov a že Obamova predstava modernej demokracie má ku skutočnej demokracii naozaj veľmi ďaleko.