Svet 20. februára 2018 (HSP/Foto: wikipedia)

V tejto schopnosti sú jedinečné medzi cicavcami
Ilustračné foto

Podľa časopisu Nature Ecology & Evolution, vedci zmapovali ich kompletný genóm a odhalili, že majú rad genetických vlastností, ktoré im umožňujú prežiť aj cez tento nezvyčajný zdroj potravy. Krv má hlavne nízky obsah živín a môže prenášať choroby.
Lisandra Zepedová, vedúca autorka štúdie z Kodanskej univerzity, vraví, že si to u takéhoto druhu netopierov vyžaduje veľa prispôsobenia. “Krv je náročný zdroj potravy, pretože poskytuje veľmi nízke hladiny vitamínov a sacharidov a veľa bielkovín, solí a odpadových produktov.”
Tím porovnal genóm upírskeho netopiera s latinským názvom Desmodus rotundus s príbuzným “nekrvavým” a zistil, že ten upírsky má na prijímanie krvi prispôsobený črevný mikrobióm podieľajúci sa na metabolizme vitamínov a tukov na zabezpečenie živín. Boli tiež identifikované prvky umožňujúce brániť sa pred potenciálne smrteľnými patogénmi číhajúcimi v krvi obete.
Upírske netopiere žijú v Latinskej Amerike. V noci lietajú a sadajú na dobytok, do ktorého sa zahryznú a sajú krv. Vyzerá to hrôzostrašne, ale Zepedová ich takto nevníma, poukazuje na ich plachosť a vraví, že ľudia ich príliš démonizujú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.