Moskva 18. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Hneď po obavách Ministerstva zahraničia ČR a predvolania ruského veľvyslanca k prezidentovi Milošovi Zemanovi parlamentné frakcie Poslaneckej snemovne (s výnimkou KSČM) vystúpili s myšlienkou, aby sa 21. august stal pamätným dňom obetí invázie a následnej okupácie vojsk Varšavskej zmluvy

Na snímke Leo Luzar

Vedia v Štátnej dume Ruska o nepokoji, ktorý v Česku vyvolali dvaja poslanci Komunistickej strany Ruskej federácie, ktorí navrhli, aby zákon o veteránoch bol rozšírený na účastníkov udalostí augusta 1968? A prečo len českí komunisti zachovávajú v tejto situácii chladnú hlavu? Sputnik o tom rozprával s poslancom Leom Luzarom (KSČM), predsedom snemovne podvýboru pre slobodu slova a médiá.

Luzar: Tak otázka je jednoduchá. Samozrejme to, čo urobili poslanci ruskej Štátnej dumy, nie je úplne správne. A dráždiť staré rany iba preto, aby sa vyriešil zákonný problém pre vojakov Sovietskeho zväzu zasahujúci na českom území, nebol dobrý postup.

Samozrejme sa toho chytili určité skupiny aj u nás v Českej republike a snažia sa na tomto základe robiť mediálny výstup v duchu 21. augusta 1968 v Československu. Snažia sa na základe toho robiť mediálne obštrukcie vyložene zamerané proti Rusku. Je to chyba samozrejme.

Áno, 21. august je významný deň, pripomíname si ho snáď každoročne ako problém, ktorý postihol ľavicové myslenie v celej Európe, a bola to určite obrovská chyba vtedajšieho vedenia Sovietskeho zväzu. Ale dnes to, čo je položené na stôl Poslaneckej snemovne, má skôr za úlohu v rámci protiruských nálad otočiť myšlienku proti Rusku a využívať súčasné negatívne nálady v spoločnosti.

Viete, že ruský veľvyslanec v ČR Alexander Zmejevskij v rozhovore s prezidentom Milošom Zemanom vysvetlil, že Rusko dodržiava zmluvu o priateľstve а udalosti v auguste 1968 považuje za neprijateľné použitie sily proti Československu?

Viem to a som za rýchlu reakciu ruského veľvyslanca veľmi rád. Ďakujem mu za to, že uťal aspoň túto oficiálnu líniu a potvrdil pozíciu Ruskej federácie, že dodržiava zmluvu o priateľstve medzi Českom a Ruskom z roku 1993.

Ale mrzia ma práve tie kroky komunistických poslancov ruskej Štátnej dumy, ktorí si neuvedomujú medzinárodný dosah svojich krokov a snažia sa pretláčať veci, ktoré potom Ruskej federácii môžu škodiť.

Môžem vám povedať, že som hovorila s výborom pre veteránov Štátnej dumy Ruska. Informovali ma, že návrh bol predložený iba dvoma komunistickými poslancami Jurijom Sinělšikovom a Nikolajom Kolomejcevom, ktorí už rovnaký návrh zákona predložili skôr, a bol zamietnutý. A podľa nich (vo výbore Štátnej dumy pre prácu, sociálnu politiku a záležitosti veteránov) ani tento návrh neprijme, pretože je populistický. Mimochodom boli veľmi prekvapení rozruchom v Českej republike kvôli návrhu, ktorý by bol a priori odmietnutý.

Ďakujem za to a ja si myslím, že to tak skončí. Ale vidíte sama, že aj z takto neuvážených krokov potom vznikajú ďalekosiahle škody a nie je to dobré pre vzájomné vzťahy medzi Českou republikou (i Slovenskou republikou – pozn. red.) a Ruskom. A myslím si, že Česko vníma aktuálnu situáciu vo svete a vníma aj snahy útočiť na Rusko. Toto sú také malé kamienky, ktoré škodia vzájomným vzťahom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj