Brusel 20. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/MTI-Sandor Ujvari)
 
Belgický minister pre migráciu Theo Francken vyhlásil, že krajina ktorá patrí k najviac multikultúrnym v Európe by mala prehodnotiť svoj migračný systém, pričom navrhuje nastaviť podmienky po vzore Austrálie. Takýto model by sa podľa neho hodil v rámci celej Európskej únie, uvádza portál Politico.

Ilustračné foto

Minister Francken uviedol, že krajina by mala výrazne obmedziť nelegálnu migráciu, a že prijímať by mali len utečencov, ktorým hrozí reálne nebezpečenstvo, alebo tých, ktorí sú dostatočne kvalifikovaní, a ktorých potrebuje tamojší trh práce.
Theo Francken z pravicovej strany Nová flámska aliancia navrhol, aby sa v Belgicku a celej Európskej únii zaviedol austrálsky imigračný model, podľa ktorého by sa mali prijímať len kvalifikovaných odborníkov alebo ľudí, ktorým skutočne hrozí nebezpečenstvo. “Nie sú snáď v severnej Afrike žiadne bezpečné prístavy, že musia títo ľudia utekať do Európy?” poznamenal minister pre migráciu v rozhovore pre denník Nieuwsblad.
“Ilegálna migrácia sa musí zastaviť,” vyhlásil najpopulárnejší flámsky politik. Dodal, že ľudia nesúhlasia s nekontrolovaným otvorením hraníc, ktoré podporuje napríklad nemecká kancelárka Merkelová. “Ľudia, ktorí to odmietajú rozhodne nie sú rasisti, ale občania, ktorí premýšľajú racionálne,” upozorňuje belgický minister.
O problematike informuje aj portál iDnes.cz, ktorý dodáva, že dôsledkom doteraz neriešenej migrácie v Belgicku sú okrajové štvrte veľkých miest, ako napríklad Molenbeek v Bruseli s vysokou koncentráciou imigrantov a vysokú zločinnosťou. Toto miesto je liahňou islamských teroristov, pričom väčšina obyvateľov belgickej metropoly tam málokedy vstúpi. Ide o jasný symbol doterajšej nečinnosti politikov.
 
Záchytné centra na severe Afriky
Európska únia by na najbližšom samite mala schváliť novinky v oblasti migračnej politiky. Podľa predbežných informácii sa lídri na čele s Angelou Merkelovou a Emmanuelom Macronom aj po tlaku z Talianska a iných krajín dohodli, že nelegálni migranti by sa mali vracať späť do krajín pôvodu. Ich žiadosti by posúdili príslušní činitelia medzinárodných organizácií, ako je OSN.
Plán počíta s vybudovaním migračných stredísk v severnej Afrike, kde by sa oddeľovali ľudia s nárokom na azyl od ostatných migrantov – vyplýva to z návrhu dokumentu, ktorý by mali na budúci týždeň schváliť európski lídri na samite EÚ.
 
Deportácie môžu byť problémom
Aj keď krajiny zavedú prísnejšie opatrenia voči nelegálnym migrantom a začnú realizovať ich deportácie späť do krajiny pôvodu, ukazuje sa, že to nemusí vždy prebiehať podľa plánov.
Fínska polícia nedávno informovala, že počas uplynulých troch týždňov začali pribúdať prípady, keď sa irackí nelegálni migranti deportovaní do vlasti vracajú do Helsínk údajne kvôli nezrovnalostiam v dokladoch (viac v článku). Krajiny pôvodu tak hádžu európskym štátom polená pod nohy a odmietajú prijať svojich ľudí späť.
 
 
Príspevok Ako ďalej s migráciou v EÚ? Belgicko navrhuje použiť austrálsky model zobrazený najskôr Hlavné správy.