Moskva 23. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot Der Standard,Stopkoronavirus)

Kým v Európskej únii v súvislosti s koronavírusom vypukla ozajstná kríza, v Rusku je situácia zatiaľ pokojná, opatrenia nie sú také drastické, ako vo viacerých krajinách EÚ, ale predsa sú dostatočne prísne. Nemecký novinár Andre Ballin vo svojom článku v Der Standard tvrdí, že sa Rusko nemusí dostať do podobnej krízy, ako je to v Taliansku, Španielsku, Číne či USA, pretože Moskva včas prijala postačujúce opatrenia, presne monitoruje situáciu, vyvíja vakcínu proti koronavírusu a robí ďalšie vhodné kroky

Screenshot článku

Andre Ballin pripomína, že Rusko včas uzatvorilo hranice s Čínou a do krajiny sa dostala iba dvojica nakazených Číňanov, ktorých samozrejme, hneď izolovali a poslali do karantény. Nemecký novinár je presvedčený, že sa ruská vláda stihla pripraviť na pandémiu a úspešne podniká tie správne opatrenia. Nepreháňa, nerobí paniku, ale efektívne bojuje proti vírusu  COVID-19, zapojila do tohto boja všetky potrebné služby, zložky a odborníkov.

Autor článku v Der Standard poukázal na profesionálne a rýchle konanie ruských bezpečnostných a zdravotníckych služieb a efektívnu sanitárno-epidemiologickú kontrolu. Pripomína, že Rusko sa príliš neponáhľalo s uzatvorením všetkých hraníc, ale ako náhle nebezpečenstvo dosiahlo určitú úroveň, Moskva hermeticky uzatvorila všetky hranice.

Screenshot článku

Ruská vláda uzatvorila štátne hranice zatiaľ na obdobie od 18. marca do 1. mája a otvorí ich, keď situácia bude bezpečná. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ku dňu 22.3 počet nakazených koronavírusom na svete prevýšil 267 tisíc ľudí. Najviac nakazených bolo v tom čase v Číne (81 054), na druhom mieste je v tomto smutnom rebríčku Taliansko (53 578), na tretie sa vyšplhali USA (vyše 26 tisíc ľudí), na štvrtom Španielsko (24 926) atď. Najviac ľudí v následku koronavírusu zomrelo v Taliansku (4825), v Číne (3261) a Iráne (1556).

V Rusku vytvorili portál Stopkoronavírus, prostredníctvom ktorého operatívne informujú verejnosť o situácii v krajine a vo svete a o opatreniach, ktoré sa podnikajú. Podľa údajov Rospotrebnadzoru, v Rusku k 22. 3 uskutočnili vyše 163 tisíc laboratórnych vyšetrení na prítomnosť koronavírusu. Podľa týchto údajov, počet nakazených v Rusku dosiahol 306 ľudí, zatiaľ žiaden nezomrel, uzdravilo sa 16 pacientov.

Screenshot článku

V Rusku pozastavili takmer všetky športové súťaže, masové kultúrne podujatia, obmedzili prácu dopravy, okrem metra. Podnikajú bezpečnostné opatrenia, ktoré sú iba o vlások menej prísne, ako v EÚ – presne v súlade s aktuálnou situáciou. Média tejto téme venujú veľký priestor a operatívne informujú verejnosť o situácii s koronavírusom doma a v zahraničí. Varujú ľudí, aby boli obozretní, ale  žiadajú, aby nevyvolávali paniku.

Média a politici uvádzajú, že Rusko je zasa vo vojne – tento raz s koronavírusom a vyzývajú, aby sa celý národ zjednotil, aby si ľudia navzájom pomáhali a nakoniec zvíťazili aj v tejto vojne.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj