Moskva/Paríž 11. mája 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Podľa ruského politológa Alexej& Martynova sa v týchto voľbách začal rozpadať politický systém francúzskej Piatej republiky. Posledné francúzske prezidentské voľby sú najmenej korektnými a technologicky najprepracovanejšími voľbami v histórii Francúzska.
Na snímke novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron

Počas predvolebnej kampane prišlo k viacerým zvláštnostiam. Viacerým favoritom hrozilo trestné stíhanie, všetky administratívne zdroje pracovali otvorene v prospech jedného kandidáta, francúzska tlač sa správala neobjektívne a využívali sa špinavé manipulačné techniky, s cieľom za každú cenu presadiť Macrona.

“Ak by sa podobné techniky a postup využívali v ruských voľbách, európske médiá a politici by bili na poplach a kričali by o konci demokracie v Rusku,” uviedol doslovne Alexej Martynov.

Západní politici a mainstream si už zvykli neustále metodicky obviňovať Rusko z netransparentných postupov, neustále cítia potrebu Rusko napomínať, kritizovať a sledovať. Ich aktivity však dosiahli opačný efekt, ako rátali. Dnes sa posilnila vnútorná suverenita ruského volebného systému, takže väčšina voličov dokonca vníma situáciu tak, že ak Západ Rusko kritizuje, znamená to, že Rusko kráča po dobrej ceste.

V Rusku je neprípustné, aby sa objavovali “zaručené informácie” o výsledkoch vo voľbách v polovici volebného procesu, tak ako to robili francúzske štátne i súkromné médiá. Treba pozdraviť politologických technológov z Bruselu a ich amerických bábkovodičov, ktorí sa veľmi snažili, aby zvíťazil ich favorit.

Podľa Alexeja Martynova ide o agóniu EÚ, ktorá mení za chodu svoje pravidlá, len aby presadila ciele, ktoré vyhovujú Bruselu. Je zrejmé, že ďalší problém typu Brexit by už EÚ nemusela prežiť. Podľa Alexeja Martynova “operácia Macron” sa začala ešte počas prezidentského obdobia Baraka Obamu. Ani Obama však nerátal so skutočnosťou, že prezidentom sa nestane Hillary Clintonová a tak dnes víťazstvo Macrona stráca na svojej sile.

Adekvátne postupy manipulácie si Brusel vyskúšal na voľbách v Holandsku. Najbližšia budúcnosť ukáže, aké postupy sa využijú pri parlamentných voľbách v jednotlivých krajinách EÚ. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že vo Francúzsku sa voľby uskutočňujú pod vedením Ministerstva vnútra a zahraniční pozorovatelia nemajú prístup k sledovaniu francúzskych volieb. Takýto akt sa vo Francúzsku vníma ako vonkajšie zasahovanie do vnútorných záležitostí.

Samozrejme je francúzskym právom žiť ako sa im chce a vyberať si kandidátov, akých chcú a je takisto francúzskym právom manipulovať si voľby ako im vyhovuje a zakazovať prístup zahraničným pozorovateľom. Takže sa ani Francúzi nebudú čudovať, keď my v Rusku zakážeme podľa francúzskeho vzoru v roku 2018 prístup zahraničných pozorovateľov k ruským voľbám, pretože ich prítomnosť by sme vnímali ako vonkajšie zasahovanie do ruských vnútorných záležitostí.

Po tom, čo Francúzi predviedli v posledných voľbách nemajú žiadne morálne právo kritizovať “stav demokracie” v iných krajinách. Kritizovať samozrejme budú aj naďalej, prezidentské voľby v ktorých zvíťazil Macron však dokazujú, že ich netreba brať ako morálnu a ani inú autoritu.
Alexander Martynov