Bratislava 1. novembra 2018 (HSP/Telegraph/Info/Info/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 
Blíži sa polovica prezidentského vládnutia a s tým sú spojené aj voľby do Kongresu. Bude to overenie sily Republikánov aj popularity prezidenta Donalda Trumpa

Ilustračné foto

Na budúci týždeň (utorok, 6. novembra 2018) majú v USA voľby do Kongersu, voľby guvernérov US štátov a voľby do niektorých iných funkcií. Voľby do Kongresu sa robia každé dva roky. Tieto, v polovici prezidentovho obdobia, sa volajú mid term voľby. Aj keď samozrejme sám Trump nie je volený, mnohí budú považovať výsledky aj ako výpoveď o jeho popularite.
Pripomeňme si, že americký Kongres má dve komory: nižšiu, tzv. Snemovňu reprezentantov a vyššiu, tzv. Senát.  Snemovňa reprezentantov má 453 kresiel a vždy po dvoch rokoch sú všetci nanovo zvolení. Senát má 100 členov a vždy po dvoch rokoch je volená jedna jeho tretina (teda člen Senátu je volený na 6 rokov).
Republikáni v súčasnosti kontrolujú obe dve komory kongresu. V Senáte Republikánom nehrozí strata väčšiny, pretože tí senátori, ktorí budú volení, spolu  35 kresiel, patria prevažne Demokratickej strane.
Iná situácia je v nižšej komore, v Snemovni, reprezentantov kde budú všetky kreslá znova volené. História volieb v posledných obdobiach ukazuje, že tieto voľby uprostred prezidentovho obdobia sa prejavujú tak, že opozičná strana v nich vyhráva. Aj teraz analytici odhadujú, že Demokratická strana získa v Snemovni reprezentantov väčšinu. Liberálna vrstva americkej spoločnosti dúfa, že drsný spôsob vládnutia a vyjadrovania sa Donalda Trumpa zmobilizuje voličov Demokratov a porazia Republikánskych protivníkov.
Republikán Paul Ryan, šéf Snemovne reprezentantov, vidí problém nielen v prezidentovi, ale aj v tzv. alternatívnej pravici, ktorá si privlastnila klasické heslá Republikánov o patriotizme a tradičných amerických hodnotách. Paul Ryan s tým má sám skúsenosť, pretože o svoje miesto senátora Wisconsinu musel bojovať s radikálom Paulom Nehlenom.
Rozhodovať o výsledku budú témy hospodárstva, imigrácie, kontroly zbraní.
Americké ekonomické čísla sú výborné, je nízka nezamestnanosť. Ale Trumpve znižovanie daní spôsobilo vzrast deficitu v minulom roku o 33%. Imigrácia je jedna zo základných Trumpových tém ale aj problémov. Ku hraniciam tiahne momentálne z Mexika veľká skupina migrantov – dosť dobre načasovaná akcia, aby ovplyvnila voľby.
Ak by Snemovňu reprezentantov ovládli Republikáni, mali by druhé dva roky Trumpovho vládnutia ľahký priebeh. Mohol by napríklad ďalej ľahko hľadať fondy na výstavbu plota na hraniciach s Mexikom, presadiť ďalšie zníženie daní alebo urobiť nový pokus zrušiť Obamacare.
Naopak, ak budú mať v Snemovni reprezentantov väčšinu Demokrati, budú môcť efektívne byť proti prezidentovej politike. Prezident by nemohol presadiť nejakú zásadnejšiu zmenu zákonov a tak by  musel vládnuť pomocou exekutívnych príkazov – tie je však jednoduchšie zrušiť, ako klasické  zákony. Trumpovi ale ani v takom prípade nehrozí impeachment, teda odvolávanie, prakticky videné: na ten by Demokrati potrebovali väčšinu aj v Senáte.
Na záver ešte dodajme, že sa málo hovorí o “zasahovaní Ruska” do volieb.  Asi všetci vedia, že nič také reálne nehrozí. Na “zasahovanie Ruska” si bude sťažovať zrejme až tá strana, ktorá viac prehrá – takže vždy až po voľbách.
Peter Vanád
 
Príspevok Ako Američania ohodnotia Trumpa v polčase jeho mandátu? Voľby do Kongresu Spojených štátov budú už o týždeň zobrazený najskôr Hlavné správy.