Washington 20. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Evgeny Iletsky)
 
Na konci minulého roka nad Beringovým morom neďaleko pobrežia Kamčatky došlo k mohutnému výbuchu, ktorého sila bola 173 kiloton, informuje denník The Guardian. Podľa informácií je to desaťkrát silnejšie ako výbuch jadrovej bomby v japonskej Hirošime

Ilustračné foto

Denník uvádza, že výbuch, ktorý zahrmel 18. decembra 2018, sa stal druhým najsilnejším za posledných 30 rokov. Ale vybuchol nad morom, preto nebol tak nápadný. Zatiaľ najsilnejší je výbuch meteoritu v ruskom Čeljabinsku.
Podľa odborníka NASA pre planetárnu ochranu Lindley Johnsona k výbuchom podobnej sily dochádza len niekoľkokrát za storočie.
Výskumy astronómov ukázali, že meteor, ktorý bol niekoľko metrov široký, vletel do atmosféry Zeme rýchlosťou 32 kilometrov za sekundu a vybuchol vo vzdialenosti viac ako 25 kilometrov nad povrchom Zeme.
Výbuch nad Beringovým morom svedčí o tom, že bez ohľadu na úsilie pre objavenie a sledovanie kozmických telies, ktoré môžu ohrozovať Zem, sa veľké meteory môžu priblížiť k planéte a zostať nezpozorovateľné.
Dnes odborníci v NASA pracujú na projekte, ktorý do 2020 roku umožní identifikovať 90 percent asteroidov veľkosti 140 metrov v blízkosti Zeme, Ako ale uvádza list, naplnenie tejto úlohy môže trvať ešte 30 rokov.
 
Príspevok Ako 10 Hirošim. NASA prezradila údaje o mohutnom výbuchu meteoru nad Beringovým morom zobrazený najskôr Hlavné správy.