Singapur 14. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Susan Walsh, Pool)
 
Okrem politického analyzovania a komentovania stretnutia prezidenta USA Donalda Trumpa so severokórejským lídrom Kim Čong-unom v Singapure si médiá všimli aj vedľajšie momenty, ktoré dotvárali výraz tejto “historickej” udalosti

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un si podávajú ruky na záver ich rozhovorov počas historického summitu v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa

Denník The Guardian poukázal na tieto zvláštnosti:
“Vitajte v matrixe”
Denník poukazuje na “bizarné stretnutie rovných” medzi “diktátorom” Kimom a prezidentom “najsilnejšej krajiny na svete”, ktorí si pred časom ešte nevedeli prísť na meno a navzájom si hrozili útokmi.
Kim Čong-un sa dokonca aj vyjadril: “Mnohí ľudia na svete to budú vnímať ako … formu fantázie … z sci-fi filmu.”

Emócie basketbalistu Dennisa Rodmana
Hoci šlo o “historické” stretnutie, jeden človek sa predsa zdal byť viac emotívny ako ostatní. Bývalá basketbalová hviezda Dennis Rodman, ktorý navštívil Severnú Kóreu päťkrát, bol viditeľne dojatý, keď hovoril o stretnutí dvoch lídrov.
Vo vysielaní CNN povedal, že dostal “toľko vyhrážok smrti” kvôli svojim vzťahom so severokórejským vodcom, ale dojatý k slzám dodal: “Dnes je skvelý deň pre všetkých: Singapur, Tokio, Čína, všetci … je to skvelý deň. Som tu, aby som to videl. Som tak šťastný.”

Kim sa previezol v Trumpovej limuzíne
Počas krátkej prechádzky Trump ponúkol Kimovi svoju vlastnú limuzínu Cadillac nazvanú “Beast” (“Potvora”) a dal mu nazrieť do jej vnútra. Je opancierovaná a má vlastné zásobovanie kyslíkom v prípade chemického útoku. Denník podotýka, že Kim si možno zaobstará podobné vozidlo pre svoju zvýšenú bezpečnosť, akým je napríklad aj jeho vlak.
Nepodarený vtip
Počas zasadnutia k slávnostnému obedu si Trump zažartoval s prítomnými agentúrnymi fotografmi pýtajúc sa ich, či robia “dobré” fotky, na ktorých vyzerajú “pekne a štíhlo”, podľa všetkého reagujúc na ich vzájomné poznámky o negatívnom vonkajšom výzore. Kim sa však vtipu nezasmial, možno nepochopiac Trumpovu narážku, ktorá nebola úplne preložená tlmočníkom.

Ďalšie zvláštnosti pridáva aj britská BBC:
1. Pláže
Predtým, než sa Donald Trump stal prezidentom, bol známy svojimi nehnuteľnosťami v atraktívnom prostredí. Preto pochválil okrem iného aj severokórejské “skvelé pláže”, na ktorých si všimol, že sa nenachádzajú nejaké hotely, pričom by tam mohli stáť tie najluxusnejšie na svete.
Vláda USA však v súčasnosti odrádza od všetkých ciest do Severnej Kórey, dokonca odporúča tým, ktorí sa tam rozhodnú ísť, aby predtým spísali svoju poslednú vôľu.
2. Video
Pred účastníkmi tlačovej konferencie bolo predstavené neobvyklé asi štvorminútové video v kórejskom a v anglickom jazyku, ktoré podľa vyjadrenia chcel Trump ukázať Kimovi.
Na pozadí napätej hudby a silných obrázkov boli slová: “Chce si vodca vybrať pokrok svojej krajiny? … Chce si potriasť rukou na zmierenie a tešiť sa prosperite, akú nikdy nevidel? … Ktorú cestu si vyberie?”
A ďalší komentár znel: “Predstavujeme prezidenta Donalda Trumpa a predsedu Kim Čong-una na stretnutí prepisujúcom históriu a žiariacom na slnku. Jeden moment, jedna voľba. Budúcnosť sa píše.”
Akoby akčný film ukazuje prosperitu, ktorú summit môže priniesť, ale prípadne aj negatíva, ak by sa politici nedohodli. Podľa Trumpa bol ale Kim Čong-un videom fascinovaný.

3. Osobitné pero podpisujúce dohody
Perá určené na podpis troch dokumentov boli čierne a obsahovali podpis prezidenta Trumpa vytlačenom do zlata. Ale na poslednú chvíľu vplyvná Kimova sestra zmenila toto pero na obyčajné guľôčkové.
 
Príspevok Aké vedľajšie momenty sprevádzali “historické” stretnutie Trumpa s Kimom? zobrazený najskôr Hlavné správy.