Moskva 10. januára 2018 (HSP/Anna news/Foto:Screenshot:Video)

Ruský vojenský analytik Roman Popov na portáli Anna news publikoval analýzu o najvýznamnejších udalostiach roku 2017, ktoré podľa jeho slov budú mať dopad na geopolitický vývoj v roku 2018
Ilustračné foto

Podľa Popova v roku 2017 sme mohli byť svedkami niekoľkých krízových situácií, najmä na Blízkom východe, prehĺbila sa humanitárna kríza v Afrike a Ázii, ako aj napätie v súvislosti so Severnou Kóreou, alebo napätie v oblasti Juhočínskeho mora, odkiaľ Čína vytláča USA. Takisto sa zvýšilo napätie v oblasti Východnej Európy, najmä na Ukrajine.
Minulý rok mnohé regionálne krajiny, no i svetové veľmoci otvorene balansovali na hrane vojenského konfliktu, pričom kritické udalosti môžu zapríčiniť vznik veľkého regionálneho konfliktu.
Základná pozornosť na Blízkom východe sa sústredila na aktivity boja proti ISIS, jadrovú dohodu s Iránom, krízu v Libanone, z ktorej vyťažil najviac Hizballáh a takisto na stupňujúci sa konflikt Arabov s Izraelom. Na konci roku roka 2017 sa rozpadol kalifát ISIS v Sýrii a Iraku, najmä vďaka aktivitám Ruska, Iránu, Sýrie, Hizballáhu a irackých vojsk. V Iraku participovali na likvidácii ISIS aj USA a západná koalícia. ISIS stratila od roku 2015, kedy Rusko vstúpilo do konfliktu v Sýrii, celé územie pod svojou kontrolou. Letecké útoky Američanov a západnej koalície pred vstupom Ruska do konfliktu v Sýrii príliš ISIS nepoškodili, moc ISIS napriek americkým leteckým útokom úspešne v regióne rástla.
Dnes je moc ISIS zlomená a ISIS stratil kontrolu nad strategickými mestami Mosul, Rakka, at Tabka, Deir ez Zor, al Maiyaddin, Abu Kamal, as, Suchna, ar Resaf a i. S istotou môžeme povedať, že ISIS ako teroristický štát už neexistuje, to však neznamená, že situácia v Sýrii a Iraku je plne pod kontrolou.

Video ruskej armády v Sýrii

V Iraku a Sýrii existuje aj naďalej v ilegalite množstvo prívržencov ISIS, v sýrskej provincii Idlib stále kontrolujú situáciu členovia sýrskeho krídla al Kaidy, ktorých momentálne tiesnia sýrske vládne sily (Tigri) za pomoci ruského letectva. Na severe Sýrie a Iraku tlie konflikt medzi Kurdmi a Arabmi, z ktorého sa snažia vyťažiť najmä Američania, pre ktorých sa Kurdi stávajú poslednou zástupnou armádou v regióne. Práve tlejúci konflikt medzi Kurdmi a Arabmi môže determinovať ďalší vývoj v “post-isisovskej epoche”. Na prelome rokov 2017/2018 je zrejmé, že Rusko, USA, Irán, Turecko, Sýria a čiastočne aj Izrael zvyšujú svoje diplomatické aktivity s cieľom presadiť svoje ciele v rámci politickej regulácie sýrskej krízy.
Všetky spomenuté krajiny majú rôzny mocenský potenciál i rôzne ciele. To veľmi sťažuje riešenie situácie. Nepríjemné je najmä postavenie USA, pretože Američania stratili väčšinu svojich pozícií na Blízkom východe a nie sú zvyknutí pracovať vo formáte, keď už nie sú svetovou veľmocou a nemajú dostatok síl na riešenie situácie podľa vlastných predstáv. Američania a Západ, spoločne so Saudmi a Izraelom utŕžili v Sýrii porážku, ktorá sa prejavila nielen v tom, že im nevyšiel plán na odstránenie Asada, ale v regióne nesmierne zosilnel vplyv Iránu a Hizballáhu, ktorý Izrael a USA ponímajú ako teroristickú organizáciu. Momentálne Američania sústreďujú všetky svoje zvyšné sily na brzdenie aktivít Ruska, Iránu a Hizballáhu v regióne Blízkeho východu.
V Idlibe sa dnes rieši osud teroristickej skupiny Haiyat Tahrir as Sham (bývalá an-Nusra, podporovaná Američanmi). K tejto organizácii, sa pričlenili všetky skupiny blízke sýrskej al-Kaide (al Kaidu Američania označujú za aktéra útokov na dvojičky, al Kaida bojuje proti Američanom v Afganistane). Posledné udalosti ukazujú, že sýrski Tigri a ruské letectvo to myslia s likvidáciou teroristických bánd v Idlibe vážne. Turci, ktorí sa takisto odklonili od Američanov pri riešení sýrskeho konfliktu však vnímajú tieto udalosti v Idlibe s nevôľou, pretože v severných častiach provincie sa snažia presadiť svoj vplyv cez vlastnú zástupnú armádu, zloženú najmä z turkomanských turkojazyčných skupín. Sýria teda pravdepodobne aj v roku 2018 zostane geopolitickým bojiskom, na ktorom sa budú stretávať záujmy Ruska, Iránu, Turecka, USA, Západu a Izraela.
Ako som už spomenul, USA sa ocitli vo veľmi nepríjemnej situácii. Ich predchádzajúce protiasadovské aktivity im momentálne nedovoľujú ukončiť nevýhodne sa pre USA vyvíjajúci sa konflikt v Sýrii a priznať legitimitu Asadovej vlády, Američania majú značne obmedzené možnosti ovplyvňovať situáciu v Sýrii. Skupiny, ktoré Američania a Západ podporovali a ktoré zastupovali americké záujmy sú v troskách, Američania dokážu akurát tak spomaľovať vývoj situácie v Sýrii. Tomuto zbrzďovaniu Ruska sa budú venovať zo všetkou silou až do smrti posledného proamerického člena protiasadovskej opozície a budú sa snažiť dosiahnuť rozpad Sýrie. Momentálne by pre Američanov bolo najvýhodnejšie, ak by sa Sýria rozpadla na niekoľko častí, ruskí a sýrski experti predpokladajú aj možnosť odstránenia Asada a jeho najbližšieho okolia priamou či nepriamou cestou, s cieľom destabilizovať ešte viac situáciu v Sýrii.
Roman Popov