Bratislava 16. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Po štvrtkovej demisii premiéra Roberta Fica bude mať Slovensko zrekonštruovanú vládu zloženú z troch rovnakých parlamentných strán a s rovnakým rozdelením ministerských postov ako tomu bolo doteraz. Personálne však vo Vláde SR dôjde ku podstatným zmenám. Niektoré z nich už boli avizované, o niektorých sa len šepká.

Odstupujúci premiér Robert Fico (vľavo) a Peter Pellegrini – poverený zostavením novej vlády u prezidenta SR Andreja Kisku 15. marca 2018 v Bratislave. Robert Fico skonèil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal vo štvrtok do rúk prezidenta Andreja Kisku.

Krátko po oznámení demisie premiéra Roberta Fica dostal poverovaciu listinu na zostavenie nového vládneho kabinetu doterajší podpredseda vlády SR pre informatizáciu a investície a taktiež podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Ten prezidentovi Kiskovi deklaroval 79 poslaneckých hlasov, čo potvrdzuje dôveru v novú vládu vrámci Národnej rady.
Peter Pellegrini oznámil, že nový kabinet sa pokúsi zostaviť v čo najkratšom možnom termíne, nepovedal však žiadne mená nových ministrov. Z doterajších ministrov v posledných dňoch oznámili ukončenie pôsobenia vo vláde Marek Maďarič – šéf rezortu kultúry, Rôbert Kaliňák – minister vnútra a včera aj Lucia Žitňanská – ministerka spravodlivosti.
Ministra vnútra Roberta Kaliňáka má nahradiť podľa informácií agentúry SITA doterajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková.
Ministerkou spravodlivosti by mala byť opäť žena. Podľa doterajších dohadov je najväčšou kandidátkou na túto pozíciu súčasná štátna tajomníčka Mária Kolíková. V strane Most-Híd hovorí, že ambíciou Žitňanskej má byť funkcia ústavného sudcu. Kandidáti na ústavných sudcov sa budú voliť na jeseň.
Najpravdepodobnejším novým ministrom kultúry bude doterajší poradca premiéra a poslanec Národnej rady Erik Tomáš, avšak kandidátom je aj poslanec Ján Podmanický.
Keďže Pellegrini sa stane novým predsedom vlády, na jeho post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v Smere uvažujú nad tým, že by sa tejto funkcie ujal Martin Glváč, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda NR SR a predseda poslaneckého klubu Smer. Ten však včera pre médiá povedal, že bude preferovať zotrvanie v poslaneckej lavici. Objavili sa aj špekulácie, že ak by sa ministerkou vnútra nestala Denisa Saková, mohla by zaujať práve doterajší Pellegriniho post.
Hospodárske noviny uvádzajú, že vládny Smer-SD reálne zvažuje výmenu aj na poste ministra práce. Jána Richtera by mal podľa týchto informácii vystriedať súčasný podpredseda Smeru Richard Raši.

Nová vláda by tak mohla vyzerať nasledovne:
predseda vlády SR: Peter Pellegrini
podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu: Martin Glváč / Denisa Saková
podpredseda vlády a minister vnútra SR: Denisa Saková
podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR: Mária Kolíková
podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: Gabriela Matečná
minister financií SR: Peter Kažimír
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR: Miroslav Lajčák
minister hospodárstva SR: Peter Žiga
minister dopravy a výstavby SR: Árpád Érsek
minister obrany SR: Peter Gajdoš
minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR: Ján Richter / Richard Raši
minister životného prostredia SR: László Sólymos
ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR: Martina Lubyová
minister kultúry SR: Erik Tomáš/Ján Podmanický
minister zdravotníctva SR: Tomáš Drucker