Moskva, 19. mája 2017 (HSP/Foto: Slovenský inštitút)

V Slovenskom inštitúte v Moskve sa konala v stredu (17. mája) vernisáž výstavy obrazov akademického maliara Romana Balogha. Hoci svoju tvorbu prezentoval už na viacerých výstavách doma aj v zahraničí – v Rusku vystavuje po prvý raz
Akademický maliar Roman Balogh vystavuje v Slovenskom inštitúte v Moskve

Riaditeľ inštitútu Ján Šmihula poukázal v úvodnom príhovore na to, že R. Balogh patrí medzi výrazných predstaviteľov strednej generácie slovenských výtvarných umelcov a diváci môžu vidieť na výstave nazvanej „S hviezdami pod nohami a so zemou nad hlavou“ reprezentatívny výber jeho tvorby, ktorý predstavuje 25 diel.
Akademický maliar Roman Balogh vystavuje v Slovenskom inštitúte v Moskve
Kurátor Ľudovít Petránsky vo svojom vystúpení zdôraznil, že sa s umelcom pozná už takmer 30 rokov a spoločne pripravili viacero výstav – R. Balogh ho však dokázal vždy príjemne prekvapiť novou kolekciou obrazov a novým obsahovým a vizuálnym posunom vo výtvarnom videní. Ďalej uviedol, že najnovšia expozícia predstavuje všetky ústredné témy, objavujúce sa na jeho obrazoch – pohľady do krajiny, štruktúru dreva, fragmenty prírodných motívov, ale aj výtvarné vízie vesmírnych svetov, vzdialených civilizácií a tajuplných miest.
Akademický maliar Roman Balogh vystavuje v Slovenskom inštitúte v Moskve
Keďže slovenský veľvyslanec v Rusku Peter Priputen sa vzhľadom na služobné povinnosti mimo Moskvy nemohol na vernisáži osobne zúčastniť, diela si spoločne s umelcom a kurátorom pozrel ešte pred slávnostným otvorením výstavy.
S tvorbou R. Balogha sa budú môcť návštevníci galérie Slovenského inštitútu v Moskve zoznámiť do 19. júna 2017.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.