Rimavská Sobota 13. januára 2019 (HSP/Foto:PrintScreen)
 
V júli minulého roka sme sa z médií dozvedeli informáciu o tom, že maďarská vláda vyčlenila približne 10 miliónov eur na podporu futbalových klubov za svojimi hranicami. Takmer 6 miliónov eur putovalo do Komárna a v pláne bolo podobnou čiastkou podporiť aj niekdajšieho prvoligistu, v súčasnosti účastníka 3. ligy Stred MŠK Rimavská Sobota
Informáciu o tom, že by sa na Gemeri mal zrealizovať veľký projekt v podobe vybudovania futbalovej akadémie priniesol regionálny denník MY Novohrad. Necelých 5 miliónov eur má do tohto projektu investovať maďarská vláda, istou čiastkou prispeje aj rimavskosobotská samospráva.
Rimavská Sobota vďačí za štedrú dotáciu klubu Diósgyőr VTK. Ten dostal od maďarskej vlády finančnú injekciu vo výške 33 miliónov eur, pričom 5 miliónov presunie na Slovensko. „Mladé talenty musia z nášho regiónu odchádzať za lepšími podmienkami. Futbalová akadémia by ich odchodu zabránila a taktiež by k nám pritiahla nových šikovných hráčov. Vznikla by tak ďalšia kvalitná mládežnícka základňa nielen pre nás, ale pre všetky slovenské futbalové kluby. Už sme začali s oslovovaním škôl na vytvorenie športových tried a stretli sme sa so záujmom,” povedal pre MY Novohrad konateľ MŠK Rimavská Sobota, Miroslav Bitala.
Výchovu futbalových talentov z juhu stredného Slovenska teda mala zabezpečovať futbalová akadémia v Rimavskej Sobote. To bol teda pôvodný plán. Lenže je v tom jeden problém. Ako vyplýva zo zápisu z rokovania zo dňa 12. decembra 2018, futbalová akadémia bude rozvíjať len talenty maďarských detí, pričom aj komunikačným jazykom akadémie bude jazyk maďarský.
Navyše, druhý konateľ spoločnosti (určený zo strany mesta) bude len formálnou osobou, nakoľko celú rozhodovaciu právomoc bude vykonávať konateľ Mestskej futbalovej akadémie určený maďarskou stranou. Na rokovaní v maďarskom Felesúte to oznámil Mihály Takács, poradca maďarského premiéra Orbána. Bude zaujímavé teraz sledovať, ako sa k tomu postavia poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, prípadne ďalší kompetentní, možno aj z prostredia vlády.
Celkovo žiaľ môžeme konštatovať, že kompetentné orgány sú až príliš benevolentné voči klubom, či projektom, na ktorých financovaní sa podieľa maďarská vláda.
 
Príspevok Akadémia v Rimavskej Sobote: Maďarská vláda diktuje podmienky ako za Uhorska zobrazený najskôr Hlavné správy.