Stanford 15. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR – University of Leicester)
 
Dvaja biológovia zo Stanfordskej univerzity sa pokúsili o nezvyčajnú úlohu, keď sa podujali zmerať rýchlosť, akou umierajú bunky v živom organizme, píše TechExplorist

Ilustračné foto

Štúdia mala okrem iného vyjasniť diskusiu o tom, či sa signály smrti šíria difúziou, pričom signalizačné molekuly pracujú vlastnou cestou cez bunku, alebo ako samovoľne spúšťacie vlny v podobe dominového efektu. Stanfordskí vedci Xianrui Cheng a James Ferrell sa pridali k druhej možnosti.
Skúmaním vajíčok žaby pazúrnatky vodnej merali mieru apoptózy, ktorá je najlepším vysvetlením formy bunkového samozániku, keď poškodená bunka zanikne “pre väčšie dobro organizmu” v rámci jeho regenerácie. Buď bunka cíti, že je čas prestať existovať, alebo to “zistí” od susedných buniek cez spúšťacie vlny.
Cheng a Ferrell sa pomocou fluorescenčnej spektroskopie pokúsili zmerať rýchlosť týchto spúšťacích vĺn a zistili, že apoptóza dosahuje 0,03 milimetra za minútu.
Apoptóza je evolučne konzervovaná forma programovanej bunkovej smrti potrebná pre regeneráciu živého organizmu. Jej proces začína poškodením, ktoré uvoľňuje chemikálie signalizujúce smrť.
Jedným z príkladov je cytochróm c unikajúci z poškodených mitochondrií, ktoré inak dodávajú bunke energiu. Akonáhle sa zvýši koncentrácia cytochrómu c, ozvú sa chemické signály proteínov nazývané kaspázy. Tie spúšťajú iné proteíny, aby v susedných mitochondriách narušili otvory, aby sa cez ne uvoľňovalo viac cytochrómu c a aby sa tak presúvala zániková vlna ďalej cez bunku.
Tento proces je rýchlejší ako proces difúzie. Počas experimentu s vajíčkami žiab trvala spúšťacia vlna približne pol hodiny, kým prešla celou 1,2-milimetrovou bunkou, zatiaľ čo by difúzia trvala päť hodín.
Vedci zo Stanfordskej univerzity dodávajú, že podobný proces spúšťacích vĺn dochádza aj pri napadnutí organizmu vírusmi, ktoré sa tiež šíria postupne z bunky do bunky. Pravdepodobne niečo podobné dokonca prebieha aj pri vrodenej imunitnej reakcii nášho organizmu, ktorá postupne ozdravuje bunku po bunke.
 
 
 
Príspevok Aká rýchla je smrť? Vedci ozrejmili rýchlosť umierania buniek v organizme zobrazený najskôr Hlavné správy.