Bratislava/Varšava 15. septembra 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Aris Oikonomou)
 
Varšava už oficiálne vyhlásila, že je rozhodnutá postaviť sa proti prípadným sankciám, ktoré chce Brusel zaviesť voči Maďarsku.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Poľské Ministersvo zahraničných veci oznámilo médiám už v stredu, že sa postaví na stranu Maďarska a bude sankcie vetovať. Podľa Varšavy musí mať každá krajina suverénne právo na to, aby urobila reformy, ktoré pokladá za dôležité. Restriktívne opatrenia voči členským štátom sú kontraproduktívne a len ešte viac prehĺbia rozkol, ktorý v EÚ už dlhšiu dobu vládne. Zároveň také opatrenia ničia dôveru občanov voči inštitúciám EÚ.
Podporí Maďarsko v tejto veci aj Slovensko? V rámci V4 by mala vládnuť solidarita a súdržnosť najmä vtedy, keď Brusel chce nezmyselne a svojvoľne trestať niekoho z tejto štvorky. Európsky parlament už zaviedol trestné konanie proti Maďarsku, ktoré sa podľa neho dopustilo hrubého porušenia štátoprávnych noriem a európskych princípov.
Bruselskí byrokrati sa správajú ako absolútni autokrati, ktorí berú členským štátom, predovšetkým tým východnejším, aj posledné zvyšky autonómie a slobody. Ich obľúbenou formulkou, využívanou na zavedenie trestných sankcií je najmä obvinenie z nedodržiavania európskych princípov.
Pritom európske princípy najviac narušila trestuhodná utečenecká politika kancelárky a najviac sa za ne zasadzovalo Maďarsko tým, že sa proti nej postavilo a odmietalo ju. Brusel ale používa už dávno dvojaký meter.
Roman Bednár
 
Príspevok Ak uvalí EÚ sankcie na Maďarsko, tak Poľsko sa postaví proti nim. Pomôže Orbánovi aj SR? zobrazený najskôr Hlavné správy.