Irán je podľa Zarífa presvedčený o tom, že „je v záujme každého držať sa tejto dohody“. Zdôraznil tiež, že ide o medzinárodnú dohodu Iránu a šiestich svetových mocností, a nie len o dvojstrannú zmluvu medzi Iránom a Spojenými štátmi. Ak nová americká vláda odstúpi od jadrovej dohody, „prekvapíme ho – prezident Trump má rád prekvapenia“, povedal Zaríf počas dnešnej návštevy Malajzie. Minister však odmietol spresniť svoj výrok, iba sa zasmial a uviedol: „Už by to nebolo prekvapenie, keby som vám to povedal.“

Dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu dosiahol Irán a šesť svetových veľmocí (USA, Rusko, Čína, Británia, Francúzsko a Nemecko) po dlhých a náročných rokovaniach. Zakotvuje ju aj právne záväzná rezolúcia OSN. Táto dohoda zavádza obmedzenia iránskeho nukleárneho programu výmenou za zrušenie ekonomických sankcií OSN.

Trump, ktorý nastúpi do prezidentského úradu 20. januára, počas predvolebnej kampane ostro kritizoval iránsku dohodu a sľuboval, že ju zruší alebo o nej bude nanovo rokovať. OSN, EÚ a ďalší kľúčoví hráči podporujú v otázke jadrovej dohody postoj Iránu a trvajú na nutnosti jej zachovania.