Bratislava 16. septembra 2018 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Ak sa obedy zadarmo pre žiakov na základných školách osvedčia, rozšírime ich aj pre žiakov stredných škôl. V dnešnej relácii TA3 V politike to povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico. „Je zaujímavé percento detí, ktoré nechodia v škole na obedy. A nemáme žiadny relevantný prieskum, ktorý by ukázal, aký je dôvod. Je dôvod to, že si radšej kúpia chipsy a kolu?“ pýtal sa predseda vládnucej strany. „Alebo je dôvod, že rodičia nemajú na školskú stravu peniaze?“ pokračoval s tým, že môžu existovať rôzne argumenty.

Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico

Fico chce počkať, aký bude záujem o obedy zadarmo v základných školách. Celkový náklad na túto položku je vyše 100-miliónov eur. „Hľadáme riešenie ktoré pomáha nielen ľuďom, ale aj tomuto štátu,“ spomenul. Mzdové podmienky na Slovenku podľa neho nie sú také, aby vládnuca strana mohla ignorovať potreby ľudí. Fico tiež poznamenal, že jeho strana chce pomôcť ľuďom nielen tým, že im zvýši mzdy. Slovensko podľa predsedu Smeru nie je jediná krajina, ktorá uvažuje o zavedení obedov zadarmo pre deti v základných školách. Ako dodal, je to typické pre krajiny na severe.
Ako ďalej Fico v televíznej relácii dodal, kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky určite jeho strana predstaví. „Pracujeme s tromi menami,“ zhrnul. Potvrdil tiež, že on kandidatúru na post prezidenta SR nezvažuje. „Chcem dotiahnuť stranu do parlamentných volieb. Máme potenciál na to, aby sme voľby vyhrali aj piatykrát,“ vyhlásil dnes v TA3. Pripraviť chce Smer-SD tak, aby vyhral voľby. „Kde bude moje miesto a akú úlohu budem zohrávať, to je ťažko povedať,“ uzavrel Robert Fico.
FIco zopakoval, že Slovensku sa darí, ekonomika je na vzostupe. Ľuďom treba preto ponúkať opatrenia, ktoré zvyšujú ich životnú úroveň. Opatrenia, ktoré presadzujú sociálni demokrati, podľa neho pomáhajú ľuďom, ekonomike aj štátu. Fico tiež potvrdil, že nechce kandidovať v prezidentských voľbách.
Ako príklad opatrení uviedol poukazy rodinám v sume 150 eur na lyžiarske zájazdy a školy v prírode. Tvrdí, že pomohli rodičom aj malým hotelom a penziónom. Podobný efekt mali mať vlaky zadarmo, ktoré využíva podľa Fica 1,2 milióna ľudí, stúpa aj počet platiacich cestujúcich a súčasne klesá strata železníc. V tejto súvislosti predseda Smeru-SD zareagoval na opozíciu, ktorá hovorí o možnom rušení podobných opatrení. “Pravica vždy len hovorí, ale keď príde na lámanie chleba, tak tým ľuďom nikdy nič nedá,” poznamenal.
Pokiaľ ide o obedy zadarmo pre posledný ročník predškolského vzdelávania a základné školy, Fico poukazuje na to, že sú bežné aj v iných, napríklad severských krajinách. “Ak sa toto opatrenie osvedčí, budeme mať záujem ho rozšíriť aj na žiakov stredných škôl,” zdôraznil predseda Smeru-SD, podľa ktorého sa bude k 1. januáru 2019 opatrenie týkať približne 510.000 žiakov. Vyžiadať si to má okolo 100 miliónov eur. Smer-SD podľa svojho predsedu pripravuje aj ďalšie opatrenia ako zdvojnásobenie vianočných príspevkov pre dôchodcov či “áčkových” liečebných poukazov.
V prípade zastropovania dôchodkov Fico preferuje, aby zásadné zmeny boli prijímané ústavnou väčšinou, pričom Smer-SD presadzuje na odchod do dôchodku vek 64 rokov. Chce zagarantovať udržateľnosť dôchodkového zabezpečenia a aby ľudia odchádzali do dôchodku vo veku, keď si dôchodok ešte budú môcť užiť.
Čo sa týka prezidentských volieb, Smer-SD vie, ktorí sú jeho kandidáti, ale nechce ich “vystaviť lynčovaniu v médiách”. Fico kandidovať nebude. “Mojou úlohou ako predsedu strany je v plnej miere podporovať predsedu vlády, vytvárať s ním silný tandem, zabezpečovať sociálno-demokratické politiky a urobiť všetko preto, aby bola strana dobre pripravená na parlamentné voľby, či už budú v roku 2019, alebo 2020,” uzavrel Fico.
 
Príspevok Ak sa obedy na základných školách osvedčia, rozšírime ich aj na stredné školy, tvrdí Fico. Zopakoval, že nemieni kandidovať na post prezidenta zobrazený najskôr Hlavné správy.