Varšava 14. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Michel Euler)

Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová sa vyjadrila, že v prípade víťazstva vo voľbách chce navrhnúť Poľsku a Maďarsku spoluprácu pri “demontáži” EÚ

Na snímke Marine Le Penová

“Myslím, že môžeme pracovať na mnohých miestach súčasne. Ak sa stanem prezidentkou, budem sa rozprávať s Orbánom o tom, čo sa zdá byť pre nás neprijateľné v Európskej únii, čo je neznesiteľné v súčasných činoch EÚ,” uviedla Le Penová pre poľské noviny Rzeczpospolita.

Okrem Orbána plánuje stretnúť sa aj s Jarosławom Kaczyńskim, predsedom poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS). “Určite sa nezhodneme vo všetkom. Ale napokon, každá krajina je slobodná a suverénna v obhajovaní svojich vlastných záujmov,” dodala s tým, že ich krajiny by obhajovali “veľké spoločné myšlienky”.

Podľa Le Penovej existujú najmenej dva body, o ktorých by Francúzsko s poľskou vládou mohlo diskutovať a nájsť spoločnú reč. Prvý z nich je poľský spor s Bruselom vo veciach Ústavného súdu a druhou je utečenecká otázka. “EÚ chce trestať krajiny, ktoré nechcú prijímať utečencov (…) To je šialenstvo, to musí skončiť,” vyjadrila sa Le Penová.

S Maďarskom a s Poľskom chce spolupracovať na tzv. “demontáži” EÚ, v čom si ako francúzskeho partnera vie predstaviť aj britskú premiérku Theresu Mayovú.

Ale Beata Mazureková z poľskej PiS v mene strany odkazuje na Twitteri, že strana nemá záujem o demontáž EÚ.

Le Penová šla so svojimi víziami ďalej. Ak by sa stala prezidentkou, okamžite by začala rokovania s Bruselom o obnove “štyroch suverenít”: územnej, hospodárskej, menovej a právnej. Ak vedenie EÚ s tým bude súhlasiť, v referende, stanovenom na termín o šesť mesiacov neskôr, bude francúzskym občanom odporúčať zostať v takejto novej Únii. Ak však Brusel nebude súhlasiť, Le Penová požiada o Frexit.

Na otázku poľských novín, ako by mala vyzerať “nová EÚ”, odpovedala: “Napríklad, právo usadiť sa a pracovať v krajine bude plne závislé na vláde. Vnútroštátne orgány budú tiež samostatne implementovať tzv. inteligentný protekcionizmus – clá na výrobky, ktoré sú vyvážané prostredníctvom sociálneho, ekologického dumpingu v normách bezpečnosti. Robí to tak 95 % krajín vo svete, vrátane Ameriky, ktorá už roky iným nariadila voľný obchod, ale sama si pritom ponechala schopnosť chrániť strategické sektory. Musíme znovu získať kontrolu nad globalizáciou tak, aby prestala byť divoká a bola podriadená pravidlám.”

Ďalšou snahou Le Penovej by bola “demilitarizácia strednej Európy”, takže aby nebola ani v zóne ruského vplyvu, ani v zóne vplyvu NATO, ale v neutrálnom pásme.