Londýn/Praha 19. marca 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Kin Cheung, Screenshot iDnes.cz)
 
Tisíce študentov po celom svete vynechali školu aby sa  zúčastnili  protestov v deň globálneho boja proti zmene klímy a vyzvali vládu, aby riešila globálne otepľovanie ako prioritu tvárou v tvár klimatickej kríze. Realita však bola celkom iná

Na snímke protestujúce deti

Hlavným cieľom štrajku bolo zvýšiť povedomie o rastúcich hrozbách klimatických zmien a vyzvať vládu Spojeného kráľovstva, aby vyhlásila klimatickú krízu, informovali organizátori protestu CNN.
Protetujúci žiadali okrem iného zahrnúť lekcie o klimatických zmenách a ich dopadoch do školských osnov. Po prvom februárovom štrajku, ktorého sa zúčastnilo približne 15 000 šudentov, sa tentokrát konalo až niekoľko stoviek protestov po celom svete.
Protest s názvom Youth Strike 4 Climate, sa uskutočnil vo viac ako 60 britských mestách od Cornwallu po Škótsku vysočinu.
Mladí aktivisti v Londýne protestovali s transparentmi s nápismi: „Neexistuje žiadna planéta B,“  „aj dinosaury si mysleli, že majú čas“, “ak nebudete konať ako dospelí, budeme konať my!“
Štrajku pred Buckinghamským palácom sa zúčastnil aj Vojtěch Macháček. Tomu sa podarilo vyfotografovať historickú fontánu, v ktorej bola zakalená voda plná plastových pohárov, obalov a transparentov.

Paradoxne práve s nápismi volajúci po “Zmene systému, nie klímy”.


Demonštrácie inšpirovala 16-ročná študentka Greta Thunberg, ktorá v tejto veci vo Švédsku každý týždeň organizuje takzvaný „školský štrajk“.
Podľa 17-ročnej študentky, Nogay Levy-Rapoportovej, účastničky protestu v Hammersmithe, sú takéto protesty „život meniace“.
Pre britský denník Standart uviedla: „Je dôležité z hľadiska prejavu solidarity vyslať jasný signál. Sme tu, aby nás vypočuli a nezastavíme sa kým tak neurobia.”
Niektorí riaditelia škôl dokonca vyzývali študentov, aby sa zúčastnili štrajkov aj počas vyučovania.
Odhaduje sa, že sa vo svete konalo viac ako 10 000 protestov. Do ulíc podľa informácí  TA3 vyšli aj slovenskí žiaci. Keďže viacerí z nich ešte nemôžu voliť a ani sa uchádzať o stranícke funkcie, štrajk bol podľa nich jediný spôsob, ako môžu byť vypočutí.
 
Príspevok “Ak nebudete konať ako dospelí, budeme konať my!“ Odvrátená strana demonštrácie za klímu – transparenty a kelímky vo fontáne zobrazený najskôr Hlavné správy.