Paríž 25. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rene Rossignaud)
 
Francúzsko zatiaľ nie je pripravené na to, aby záchrannej lodi Aquarius 2 s desiatkami migrantov na palube umožnilo zakotviť v prístave Marseille a vylodiť pasažierov. Uviedol to v utorok francúzsky minister financií Bruno Le Maire, informovala tlačová agentúra Reuters

Na snímke záchranárska loď Aquarius

“Nateraz je odpoveď nie,” odpovedal Le Maire v rozhovore pre spravodajskú televíznu stanicu BFM TV na otázku, či je Paríž pripravený kladne reagovať na žiadosť neziskových skupín, aby im udelil povolenie na zakotvenie plavidla s 58 ľuďmi na palube v uvedenom prístave na juhu Francúzska.
Podľa európskych pravidiel majú lode získať povolenie na vstup do najbližšieho prístavu, povedal Le Maire a dodal, že Marseille nie je najbližšie.
Aquarius 2 je jediným plavidlom svojho druhu, ktoré je nasadzované na záchranné akcie v centrálnej časti Stredozemného mora. Panamské námorné úrady mu ale nedávno zrušili registráciu. To znamená, že ak loď dorazí do akéhokoľvek prístavu, odoberú jej výsostnú vlajku a nebude môcť vykonávať operácie, kým si nezabezpečí novú vlajku.
Francúzsko-nemecká mimovládna organizácia SOS Méditerranée, jedna z charitatívnych skupín, ktoré plavidlo prevádzkujú, uviedla, že je krokom Panamy šokovaná a odobratie vlajky prišlo po nátlaku zo strany talianskej vlády. Minister vnútra Talianska Matteo Salvini vyhlásil, že vláda jeho krajiny nevyvíjala na Panamu v tomto ohľade žiadny nátlak.
 
Príspevok Ak loď dorazí do akéhokoľvek prístavu, odoberú jej výsostnú vlajku: Francúzsko nepovolí lodi Aquarius zakotviť v Marseille zobrazený najskôr Hlavné správy.