Berlín 19. marca 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Wikipédia)
 
Franc Jozef Strauss bol šéfom CSU od roku 1961 až do 1988, keď zomrel. Od 1978 – 1988 bol bavorským premiérom

Franc Jozef Strauss

Bol výrazne pravicovo-konzervatívnym politikom a silným vyznávačom tradičných kresťanských hodnôt. Štyri krát bol aj ministrom spolkovej vlády. Nepoznal som v histórii moderného Nemecka lepšieho politického rétorika ako bol tento muž – úderná sila a logika jeho argumentov boli príslovečné a jeho politickí odporcovia v Bundestagu sa ich nesmierne obávali.
Ak by dnes žil, tak by nikdy neexistovala Merkelová ako kancelárka a nikdy ani ako Kohlova ministerka a Európu by nezaplavili vlny migrantov.
Poslanec Bundestagu Stephan Protschka bol veľkým prívržencom Straussa a bol 17 rokov členom Junge Union, ktorá je spoločnou mládežníckou organizáciou strán CSU a CDU. V roku 2010 z nej však vystúpil, lebo už nemohol zniesť ako sa z CSU čoraz viac vytrácal duch a politický odkaz Straussa. O tri roky neskôr vystúpil do AfD.
Vníma to ako obrovskú hanbu CSU, že jeho bývalá strana sa opäť celkom podriadila diktátorstvu kancelárky a že v poslednom čase, keď v Bavorsku stráca hlasy, tak začína populisticky obviňovať AfD zo sympatií voči neonacistom.
Protschka povedal, že kto nemá politické argumenty, tak sa znižuje k takýmto úbohým podlostiam a verejným klamstvám. Čoraz viac ľudí ale chápe, že AfD je jedinou stranou, ktorá sa naozaj stará o potreby a záujmy svojho národa.
Zdôraznil aj to, že v AfD nie je žiadny neonacista a že skutoční nacisti boli mnoho rokov v CDU, FDP a niekoľkí aj v SPD.
V jeho vlasti – v Dolnom Bavorsku – ktoré je pre neho „Východom Západu“, má AfD také vysoké preferencie ako nikde inde na západe Nemecka. Ukázalo sa to aj pri posledných krajinských voľbách.
Čím silnejšia sa AfD stáva a čím výraznejšie sa presadzuje pri vecných témach, tým viac broja proti nej tradičné strany a na jej osočovanie je im každý prostriedok dobrý. A robí to aj CSU, ktorá sa dokonca sama označuje za pravicovo konzervatívnu – Franc Josef Strass by sa za jej dnešnú tvár ale už len hanbil a červenal.
Na druhú stranu sa však treba zmieniť aj o tom, že niektoré médiá – dokonca aj mainstreamové – sa už čiastočne odkláňajú od etablovaných strán i od ich utečeneckej politiky a začínajú brať AfD vážne a „nevidia“ v nej akúsi pomocníčku neonacistov.
Roman Bednár
 
Príspevok Ak by žil Franc Jozef Strauss, Merkelová by nevládla. Jeho duch “žije” len v AfD zobrazený najskôr Hlavné správy.