Paríž 3. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Francúzsky expremiér Alain Juppé by v prípade svojej kandidatúry v prezidentských voľbách mal veľkú šancu vyhrať ich prvé kolo 23. apríla. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Odoxa, ktorý sa uskutočnil na objednávku televízie France 2

Na snímke z ľava expremiér Francois Fillon a Alain Juppé

Podľa francúzskej tlače Juppé momentálne zvažuje zmenu svojho doterajšieho odmietavého stanoviska a pripúšťa, že by mohol kandidovať. Podmienkou je, že Francois Fillon, ktorý ho porazil v straníckych primárkach, sa vzdá kandidatúry a že strana Republikáni (LR) Juppého jednomyseľne podporí.

Ak by došlo k tejto zámene, Juppé by v prvom kole prezidentských volieb získal 26,5 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončil centrista Emmanuel Macron s 25 percentami. Kandidátku Národného frontu (FN) Marine Le Penovú, ktorá má tiež problémy s francúzskou justíciou, by volilo 24 percent opýtaných.

Ak by Fillon nezmenil svoj názor a kandidoval, prvé kolo volieb by vyhral Macron s 27 percentami a druhá by skončila Le Penová (25,5 percenta). Fillon by skončil na treťom mieste s podporou 19 percent voličov.

Citovaný prieskum verejnej mienky sa uskutočnil v stredu a vo štvrtok, teda po tom, ako Fillon oznámil, že sa svojej kandidatúry nevzdáva aj napriek možnému obvineniu v afére fiktívneho zamestnávania svojich rodinných príslušníkov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.