Toulouse/Londýn 22. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fred Scheiber)
 
Európsky výrobca lietadiel Airbus varoval, že by mohol opustiť britský trh, ak Británia odíde z jednotného trhu a colnej únie EÚ bez tranzitnej dohody. Firma pritom v Británii zamestnáva priamo okolo 14.000 ľudí, ďalších 110.000 navyše pracuje vo viac než 4000 dodávateľských podnikoch.

Ilustračné foto

Už minulý týždeň prezident Konfederácie britského priemyslu (CBI) varoval, že bez zotrvania Británie v colnej únii hrozí niektorým oblastiam britského priemyslu zánik. Termín vystúpenia Británie z EÚ sa pritom rýchlo blíži, stanovený je na 29. marca 2019.
Vo svojej správe o rizikách brexitu Airbus uviedol, že ak Londýn opustí EÚ na budúci rok bez dohody, “vážne to naruší produkciu Airbusu v Británii”. Spoločnosť, ktorá v ostrovnej krajine vyrába krídla pre dopravné lietadlá, dodala, že v takomto prípade “bude nútená uvažovať o prehodnotení svojich investícií a ďalšom pôsobení v Británii”.
Ako dodal Tom Williams, šéf divízie komerčných lietadiel Airbusu, spoločnosť už rok upozorňuje na svoje obavy, ale bez úspechu. “Jednoducho, scenár bez dohody priamo ohrozuje budúcnosť Airbusu v Británii,” dodal Williams.
 
Príspevok Ak Británia odíde z EÚ bez dohody, Airbus pravdepodobne britský trh opustí zobrazený najskôr Hlavné správy.