Bern 13. novembra 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Michael Probst)
 
Švajčiarom trvalo dlhšie, kým sa v obyvateľstve začal formovať odpor proti podpísaniu paktu OSN v Maroku a konečne sa podľa vzoru nemeckej AfD prihlásila k slovu aj SVP, Švajčiarska Ľudová Strana. Tá začala ako prvá s masívnou kritikou migračného paktu OSN. Chce presadiť v tejto veci ľudové hlasovanie. Nedávno sa k nej pridala aj nie malá časť strany FDP – Freisinnig-Demokratische Partei

Ilustračné foto

Hans-Peter Portmann z FDP povedal: „Nestačí a nie je správne, keď o tejto záležitosti rozhoduje len švajčiarsky Bundesrat. Je to veľmi senzibilná vec a jej dôsledky sú extrémne ďalekosiahle a preto sa s tým musí zaoberať celé Švajčiarsko.“
Portmann zdôraznil, že preto musí o pakte OSN rozhodnúť národ a nie Bundesrat.
Kurt Fluri z FDP kritizoval, že pakt OSN len podporí vznik ďalších a ďalších migračných vĺn.
Odrazu sa už ozývajú aj niektorí členovia z Bundesratu a prihovárajú sa za to, aby sa v tejto veci Švajčiarsko neunáhlilo. Jeden z nich Ignazio Cassis sa vyjadril v tom zmysle, že by to nebola žiadna katastrofa, ak by Švajčiarsko predbežne pakt nepodpísalo.
V Švajčiarsku sa čoraz viac mobilizujú sily, ktoré sú proti paktu. Dokonca už aj Štátnopolitická komisia Národnej Rady Švajčiarska odporúčala Bundesratu, aby odmietol OSN podpísanie paktu.
Konečne sa aj v SR organizujú petície a iniciatívy žiadajúce vládu, aby nepodpísala pakt OSN.
Dostal som od mnohých priateľov a čitateľov informáciu, že aj na základe mojich článkov, ktoré sa týkali migrantskej problematiky, sa ich rozhodli podporiť.
Verím, že aj ďalší moji čitatelia, ktorí sú moji priaznivci, ich budú nasledovať.
Roman Bednár
 
Príspevok Aj vo Švajčiarsku narastá odpor obyvateľstva proti migračnému paktu OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.