Aj títo prezidenti a premiéri riadili Slovensko po osamostatnení

Oslava vzniku SR 1. januára 1993 na Námestí SNP v Bratislave. Foto: TASR

Bratislava 28. decembra (TASR) - Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky (SR) uplynie 1. januára 2018 dvadsaťpäť rokov. Počas štvrťstoročnej histórie samostatnej SR mala republika dosiaľ štyroch prezidentov. Na poste predsedu vlády sa vystriedali štyria premiéri a jedna premiérka. Vo funkcii predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) sa doposiaľ vymenilo osem politikov z rôznych politických strán.

TASR ponúka prehľad prezidentov, predsedov NR SR a predsedov vlád počas 25-očnej samostatnosti SR.

Na archívnej snímke z 1. januára 1993 zľava Roman Kováč, Milan Kňažko a predseda vlády Vladimír Mečiar počas osláv na Námestí SNP v Bratislave. Foto: TASR/Peter Brenkus

PREZIDENTI SR:

Michal Kováč (1930-2016)

Prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky. Poslanci NR SR ho v roku 1993 zvolili za hlavu republiky trojpätinovou väčšinou. Na poste prezidenta pôsobil od 2. marca 1993 do 2. marca 1998.

Novoročný prejav prezidenta SR Michala Kováča, ktorý v prvý deň roka 1998 odvysielala Slovenská televízia . Foto: TASR - Vladimír Benko

Rudolf Schuster (1934)

Druhý prezident v histórii samostatnej SR, ktorého už nevolili poslanci NR SR, ale v prvých priamych voľbách v roku 1999 si ho vybrali občania SR. Ako prezident pôsobil od 15. júna 1999 do 15. júna 2004.

Na archívnej snímke prezident SR Rudolf Schuster. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ivan Gašparovič (1941)

Zatiaľ najdlhšie pôsobiaci prezident SR - dve funkčné obdobia (15. jún 2004 - 15. jún 2009, 15. jún 2009 - 15. jún 2014) bol hlavou štátu.

Na archívnej snímke z 15. júna 2004 sa Ivan Gašparovič presne napoludnie ujal funkcie prezidenta SR. Na snímke príhovor Ivana Gašparoviča z balkóna Prezidentského paláca v Bratislave. Foto: TASR/Vladimír Benko

Andrej Kiska (1963)

Prezidentské voľby v roku 2014 vyhral ako občiansky kandidát bez podpory politickej strany. Hlavou štátu je od 15. júna 2014. Jeho terajšie funkčné obdobie končí 15. júna 2019.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska víta asýrskych kresťanov - irackú rodinu Waama Dkhoka na spoločnej Vianočnej večeri 19. decembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavol Zachar

PREDSEDOVIA NR SR:

Ivan Gašparovič (1941)

Politická príslušnosť: Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS)
Funkčné obdobie: 1. január 1993 – 29. október 1998

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Jozef Migaš (1954)

Politická príslušnosť: Strana demokratickej ľavice (SDĽ)
Funkčné obdobie: 29. október 1998 – 15. október 2002

Na snímke Jozef Migaš. Foto: TASR/Jakub Kotian

Pavol Hrušovský (1952)

Politická príslušnosť: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)
Funkčné obdobia: 15. október 2002 – 7. február 2006, 13. október 2011 – 4. apríl 2012

Na archívnej snímke predseda NR SR Pavol Hrušovský. Foto: TASR/Martin Baumann

Béla Bugár (1958)

Politická príslušnosť: vtedy Strana maďarskej koalície (SMK)
Funkčné obdobie (zastupujúci predseda): 7. február 2006 – 5. júl 2006

Béla Bugár Foto: TASR/AP

Pavol Paška (1958)

Politická príslušnosť: Smer-Sociálna demokracia (Smer-SD)
Funkčné obdobia: 4. júl 2006 – 8. júl 2010, 4. apríl 2012 – 25. november 2014

Pavol Paška Foto: TASR/Martin Baumann

Richard Sulík (1968)

Politická príslušnosť: Sloboda a Solidarita (SaS)
Funkčné obdobie: 8. júl 2010 – 13. október 2011

Richard Sulík ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Peter Pellegrini (1975)

Politická príslušnosť: Smer-Sociálna demokracia (Smer-SD)
Funkčné obdobie: 25. november 2014 – 23. marec 2016

Na snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Andrej Danko (1974)

Politická príslušnosť: Slovenská národná strana (SNS)
Funkčné obdobie: 23. marec 2016 – súčasnosť

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS) počas 25. schôdze NR SR 21. decembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

PREDSEDOVIA VLÁDY SR:

Vladimír Mečiar (1942)

Politická príslušnosť: Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS)
Funkčné obdobia: 1. január 1993 – 14. marec 1994, 13. december 1994 – 29. október 1998

Vladimír Mečiar, archívne foto Foto: TASR

Jozef Moravčík (1945)

Politická príslušnosť: Občianska demokratická únia (ODÚ)
Funkčné obdobie: 16. marec 1994 – 13. december 1994

Na archívnej snímke Jozef Moravčík Foto: TASR/Vladimír Benko

Mikuláš Dzurinda (1955)

Politická príslušnosť: Slovenská demokratická koalícia (SDK) a Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS)
Funkčné obdobia: 30. október 1998 – 15. október 2002, 15. október 2002 – 4. júl 2006

Mikuláš Dzurinda Foto: TASR/Pavel Neubauer

Iveta Radičová (1956)

Politická príslušnosť: Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS)
Funkčné obdobie: 8. júl 2010 – 4. apríl 2012

Na archívnej snímke premiérka Iveta Radičová. Foto: TASR/Michal Svítok

Robert Fico (1964)

Politická príslušnosť: Smer-Sociálna demokracia (Smer-SD)
Funkčné obdobia: 4. júl 2006 – 8. júl 2010, 4. apríl 2012 - 23. marec 2016, 23. marec 2016 - súčasnosť

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) Foto: TASR - Martin Baumann

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

ZDROJ >>

Komentujte :)