Bratislava 22. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)
 
Tak ako aj iné organizácie doma a v zahraničí aj Slovenská asociácia novinárov /SAN/ si pripomenula výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Smutná tragická udalosť je historicky prvou na Slovensku. Ani po roku intenzívneho vyšetrovania nepoznáme objednávateľov zákernej vraždy a ani motívy konania

Na snímke sviečky horia sviečky pred portrétom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Čo však vieme je smutné poznanie stavu ochrany novinárov. Za ostatný rok sa v legislatíve neurobilo nič.
SAN tesne po vražde poukázala na potrebu rekonštrukcie Tlačového zákona. Dnes, rok od vraždy Jána Kuciaka,
Rada SAN konštatuje neadekvátne spolitizovanie smutného prípadu a vytĺkanie politického kapitálu niektorými politikmi ako aj prezidentom republiky Andrejom Kiskom.
Dobre si pamätáme viacdňovú nečinnosť hlavy štátu tesne po vražde. Pravdou je aj to, že koaliční a opoziční politici ani rok od vraždy neboli schopní s novinárskou obcou komunikovať a tlačový zákon opraviť.
Nedávno si politici vládnej koalície presadili novelizáciu zákona, ktorá sa výlučne dotýka iba práva na opravu. Novelizácia je v druhom čítaní. Aj tento krok považujeme iba za partikulárne záujmy niektorých politikov.
Zdôrazňujeme potrebu novelizácie, pretože slovo novinár alebo redaktor bolo zo zákona v minulosti vytesnené. V tejto súvislosti je nevyhnutné, aby sa smutný prípad novinára Jána Kuciaka stal apelom na politikov pri ozdravení politickej klímy a demokracie na Slovensku.
Redakciu informoval Mgr.art. Štefan Dlugolinský, v.r. predseda  SAN
 
Príspevok Aj Slovenská asociácia novinárov si pripomenula výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky zobrazený najskôr Hlavné správy.