Moskva 23. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Biely dom uvaľuje na Rusko nové a nové sankcie, hlavný úder zameriava na ruský ropný a plynárenský priemysel a banky. Situácia pre ruské spoločnosti je dosť komplikovaná, ale tie sa predsa len naučili existovať a úspešne pracovať aj v období sankčnej vojny. Napríklad Gazprom aktívne zvyšuje ťažbu plynu a dodávky do zahraničia.

Na snímke sídlo Gazpromu v Moskve

Za prvý polrok spoločnosť Gazprom zvýšila ťažbu plynu o 8,1 percenta a dosiahla úroveň  306,9 miliardy metrov kubických. Navýšila aj predaj plynu do zahraničia. Do vzdialenejších „končín“ tento nárast je o niečo skromnejší – 5,7%. Ale export do Európy veselo napreduje a Gazprom predáva viac plynu: do Nemecka o 13,3%, Rakúska o 44,3%, Holandska o 48,2%,  Francúzska o 10,9%, Chorvátska o 27,9%, Dánska o 10,7% a pod.
Aj v prvej polovici augusta spoločnosť preukázala dobrú dynamiku nárastu ťažby plynu – o 0,4 miliardy metrov kubických alebo o 2,5%. Tento rok, aj napriek americkým sankciám, je pre Gazprom ešte úspešnejší, ako vlaňajší. Vlani export plynu do Európy narástol iba o 8,4% a ťažba plynu o 12,4%. Vedenie Gazpromu vyhlásilo, že v tomto roku spoločnosť plánuje vyťažiť 476 miliárd metrov kubických plynu.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Aj napriek sankciám Gazprom zvyšuje ťažbu plynu a dosahuje nové rekordy v exporte “belasého paliva” zobrazený najskôr Hlavné správy.