Budapešť/Bratislava 12. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/MTI-Szilard Koszticsak)
 
Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú veľmi efektívne pri presadzovaní názorov ľudí stredoeurópskeho regiónu, povedal v utorok v Budapešti predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a slovenský premiér Peter Pellegrini si podávajú ruky

“Základom našej prosperity je jednota. Keď Slovenská republika prevezme predsedníctvo vo V4 (1. júla 2018), jednota musí byť základ. Nesmieme sa začať rozchádzať na niektorých otázkach, ale vždy si veci vedieť doma veľmi zodpovedne a priamo vyrokovať,” dodal Pellegrini po schôdzke v rámci jednodňovej oficiálnej návštevy Maďarska.
Pellegrini potvrdil, že chce pokračovať v budovaní dobrých vzťahov Slovenska s Maďarskom, pretože je to dobré pre ľudí, ekonomiku i región.
Orbán podčiarkol, že slovensko-maďarská spolupráca a partnerstvo V4 prispievajú k spoločnému európskemu úspechu. “V4 už nie je zoskupením chudobných krajín, ale krajín, ktoré charakterizujú hospodárska dynamika, disciplinované hospodárenie a veľké plány,” dodal predseda maďarskej vlády.
Predsedovia vlád sa dohodli i na rozpracovaní projektu vysokorýchlostnej železnice, ktorá povedie z Varšavy cez Bratislavu do Budapešti.
Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie tiež uviedol, že aj keď boli krajiny strednej Európy kritizované za svoj odmietavý postoj k povinným kvótam na prideľovanie migrantov, ukázalo sa, že v konečnom dôsledku to bol správny postoj. “Aj keď sme boli spočiatku označovaní za tých neposlušných, nesolidárnych a tých, ktorí veciam nerozumejú, nakoniec prišlo na naše slová a ukázalo sa, že to, čo nám chceli niektoré krajiny zo západnej Európy nanútiť absolútne nefunguje a vyhlo sa účinku.”
Pellegrini v mene Slovenska poďakoval maďarskému premiérovi a ostatným kolegom z V4, že boli ochotní udržať jednotu a postaviť sa za to, čo sú národné záujmy krajín a nepodľahnúť tlakom z iných krajín, ktoré majú iné predstavy o fungovaní sveta.
Slovenský premiér ocenil maďarské predsedníctvo v zoskupení V4 a povedal, že v ťažkých momentoch sa ukázalo, že skupina ako celok má svoj význam. “Keď príde na lámanie chleba a keď čelíme vážnym problémom, vieme si navzájom veľmi efektívne pomáhať,” dodal Pellegrini.

 
Príspevok “Aj keď sme boli označovaní za neposlušných a nesolidárnych, nakoniec prišlo na naše slová,” uviedol o spoločnom postoji Maďarska a Slovenska v otázke migračných kvót premiér Pellegrini zobrazený najskôr Hlavné správy.