Farnborough 19. júla 2018 (HSP/Foto: wikipedia)
 
Solárne lietadlo nazvané Zephyr, ktoré nepotrebuje bežné “palivo”, môže zostať vo vzduchu po celé týždne. Spoločnosť Airbus ho má vyrábať vo Veľkej Británii, informuje BBC

Solárne lietadlo Zephyr bude vyrábať Airbus v anglickom Farnborough

Okrem toho, že Zephyr bude poháňaný slnečnou energiou, bude aj bezpilotný. Lietať by mal vo vysokých výškach v atmosfére, aby sa vyhol komerčnej leteckej doprave a nepriaznivému počasiu.
Predstavený bol na leteckej výstave v anglickom Farnborough kde by sa aj po niekoľkých rokoch testovania mala rozvinúť jeho priemyselná výroba v podniku Kelleher, ktorý by vytvoril ročne až 30 kusov.
Model Zephyr T má rozpätie krídel 25 metrov váži menej ako 75 kg, pričom väčšinu hmotnosti zaberajú batérie. Užitočné zaťaženie lietadla je len 5 kg. Plány pre budúce modely však zahŕňajú dvojitý chvost, ktorý by vyhovoval väčšiemu užitočnému zaťaženiu.
Vďaka slnečnej energii počas dňa a solárnym batériám počas noci Zephyr vo vzduchu vydržal lietať neprestajne až 336 hodín, 22 minút a 8 sekúnd. Tento vlastný 14-dňový rekord v roku 2010 chce Airbus svojím najnovším modelom Zephyr S prekonať až o vyše dvojnásobok na 30 dní, čo prebieha práve teraz, keď sa stroj nachádza nad americkou Arizonou. V budúcom roku sa počíta aj s testom 120-dňovej letovej kapacity.

Vzhľadom na to, že Zephyr môže lietať nepretržite nad jednou oblasťou vo výške viac ako 21 km a nemusí obiehať okolo Zeme ako tradičná družica, skúma sa jej potenciál v lokálnom monitorovaní, napríklad lodnej dopravy, potenciálneho požiaru a rôznych iných situácií. Záujem o to už prejavilo viacero spoločností.
Spoločnosť Facebook, ktorá nedávno odstúpila od podobného projektu pod názvom Aquila, spolupracovala s Airbusom. Podľa riaditeľky bezpilotných leteckých systémov spoločnosti Airbus Janny Rosenmannovej majú obe spoločnosti “spoločný cieľ pokúsiť sa o pripojenie k internetu ešte nepripojené oblasti”.
 
Príspevok Airbus začne s výrobou solárneho lietadla zobrazený najskôr Hlavné správy.