Tunis 24. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Amine Landoulsi)
 
Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyčíta bezpečnostným orgánom v Tunisku, že voči mnohým osobám uplatňujú cestovné obmedzenia v rozpore s medzinárodnými záväzkami i ústavou tejto krajiny. Podľa vyhlásenia zverejneného v stredu boli v posledných piatich rokoch zaznamenané prípady takmer 30.000 Tunisanov, ktorým na základe nejasných kritérií obmedzili slobodu pohybu v mene národnej bezpečnosti

Ilustračné foto

Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.
Tuniské orgány dodatočne sprísnili bezpečnostné opatrenia v krajine po viacerých závažných teroristických útokoch z roku 2015, keď vyhlásili dodnes pretrvávajúci výnimočný stav. Sprísnenie nasledovalo aj po tom, ako sa stovky Tunisanov zaradili medzi bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Líbyi a Sýrii.
Bezpečnostné zložky môžu obyvateľov obmedzovať pri cestovaní a odoberať im pasy, čo sa podľa AI deje mimo zákonného rámca. Na jednotlivé osoby sa zameriavajú na základe predpokladaného náboženského presvedčenia alebo výzoru, čo sa týka napríklad žien nosiacich nikáb alebo mužov s bradami. Obmedzenia však bývajú uplatňované aj voči osobám usvedčeným z trestných činov, ktoré sa týkajú zakázaných islamistických skupín.
“Terajšie opatrenia obmedzujú právo ľudí na slobodný pohyb, nemajú žiadny právny základ a nemožno ich obhajovať ako nutné alebo primerané,” uviedla riaditeľka AI pre Blízky východ a Severnú Afriku Heba Morayefová. Vyjadrila tiež presvedčenie, že nie sú riešením, pokiaľ ide o bezpečnostné hrozby, ktorým Tunisko čelí.
 
Príspevok AI: Tunisanom v mene národnej bezpečnosti obmedzujú slobodu pohybu zobrazený najskôr Hlavné správy.