Naí Dillí 26. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) považuje desaťhodinovú raziu, ktorú v jej kancelárii v juhoindickom meste Bangalúr podnikla tamojšia finančná polícia, za súčasť vládnej agendy zameranej na “umlčanie” kritiky. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters

Ilustračné foto

Príslušníci úradu na boj proti finančnej kriminalite prehľadávali vo štvrtok desať hodín kanceláriu AI v Bangalúre, metropole indického štátu Karnátaka, pre podozrenie, že táto mimovládna organizácia porušila pravidlá priameho zahraničného investovania, a budú v tejto veci viesť ďalšie vyšetrovanie.
Podľa vyhlásenia Amnesty International, ktorá upozorňuje na porušovanie ľudských práv v nepokojnom himalájskom regióne Kašmír, raziu vykonalo viac ako päť pracovníkov úradu. Zamestnanci mimovládnej organizácie dostali pokyn ostať na svojich miestach, museli zavrieť počítače a nemohli zavolať priateľom ani rodinám.
Razia bola podľa AI vzorovou ukážkou, ako vláda umlčuje organizácie spochybňujúce moc, napísala Amnesty v piatok na Twitteri: “Je jasné, že vláda chce vštepiť medzi organizácie občianskej spoločnosti strach.”
Indická vláda sa pre Reuters k popísanému incidentu bezprostredne nevyjadrila.
Nacionalistická vláda indického premiéra Naréndru Módího posilnila v posledných štyroch rokoch dohľad nad mimovládnymi neziskovými organizáciami s argumentom, že konajú v neprospech štátnych záujmov.
O licencie v Indii tak natrvalo alebo dočasne prišli tisíce zo zahraničia založených a financovaných organizácií.
 
Príspevok AI: Cieľom razie v indickej kancelárii Amnesty bolo umlčať kritikov vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.