Bratislava 6. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)

Ministerstvo pôdohospodárstva nezakáže držanie psov na reťazi, takýto spôsob chovu či držania psa však v novej vyhláške označí za nevhodný. „Jedným zo zámerov návrhu vyhlášky je docieliť, aby sa uviazanie psa na reťazi alebo inom podobnom prostriedku výrazne obmedzilo,“ uviedol pre agentúru SITA Daniel Hrežík z odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva

Ilustračné foto

Doplnil, že vyhláška je ešte vo fáze vyhodnocovania medzirezortného pripomienkového konania, takže finálna podoba Vyhlášky o ochrane spoločenských zvierat ešte nie je známa. Vyhláška však podľa Hrežíka nevylučuje držanie psa na reťazi v prípade jeho ochrany alebo ochrany ľudí a zvierat.

Petíciu za zákaz držania psov na reťazi podpísalo viac ako 50-tisíc ľudí. Sloboda zvierat tvrdí, že držanie na reťazi spôsobuje psom utrpenie. Nie je spokojná s návrhom novej vyhlášky agrorezortu, ktorá stanovuje pravidlá držania psov na reťaziach, no reťaze opäť nezakazuje. Sloboda zvierat podľa Hrežíka požaduje zavedenie zákazu držania psov na reťaziach do pripravovaného návrhu ďalšej vyhlášky o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat. Predmetu petície však podľa neho nie je možné vyhovieť prijatím vyhlášky, ale len novelou príslušného zákona. „Právnym predpisom nižšej právnej sily totiž nemožno ustanoviť povinnosti nad rámec právneho predpisu vyššej právnej sily,” vysvetlil Hrežík.

Slovenská legislatíva povoľuje držanie psov na reťazi za istých podmienok – reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5 metra, musí mať otočnú karabínu a psovi ju možno pripnúť len na riadny obojok s nastaviteľným obvodom. Majiteľ musí umožniť psovi denný voľný pohyb bez uviazania. Dodržiavanie tohto ustanovenia však podľa Slobody zvierat v praxi nie je možné kontrolovať. Aj majitelia, ktorí svojho psa držia permanentne na reťazi, pri kontrole uvádzajú, že psa denne púšťajú, že behá v noci a stráži alebo že je uviazaný len na chvíľu. Podľa organizácie psy držané na reťaziach bývajú často zanedbávané, podvýživené a choré.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj