K odstávke internetu a prerušeniu telefonického spojenia v tejto malej západoafrickej krajine došlo v čase, keď po prvýkrát za 22 rokov došlo k ohrozeniu vlády prezidenta Yahyu Jammeha. Gambijčania sa podľa agentúry DPA obávajú, že zablokovanie telekomunikačných prostriedkov by mohlo byť prvým signálom Jammeho zámeru zmanipulovať voľby vo svoj prospech. 

Nemenovaný zdroj z prostredia gambijskej štátnej telekomunikačnej spoločnosti Gamtel uviedol, že blokovanie internetu a telefónnych liniek, ktoré platí pre štátnych aj súkromných poskytovateľov, potrvá do nedele. Jammeh – bývalý plukovník gambijskej armády – sa chopil moci po vojenskom prevrate v roku 1994 a odvtedy podľa DPA jednej z najchudobnejších krajín sveta vládne železnou rukou. 

V tohtoročných prezidentských voľbách proti nemu stoja dvaja opoziční kandidáti, pričom jeho najväčším súperom je podnikateľ Adama Barrow, ktorého podporuje sedem opozičných strán a je nesmierne obľúbený najmä medzi gambijskou zväčša nezamestnanou mládežou. 

Ďalším Jammehovým volebným súperom je Mama Kandeh, líder Gambijského demokratického kongresu, jedinej opozičnej politickej strany, ktorá nepodporila Barrowa. Ľudskoprávne organizácie a Západ obviňujú Jammeha z porušovania ľudských práv a potláčania opozície.