Bratislava 24. februára 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Švédka Elin Erssonová, ktorá vlani v lietadle bránila deportácii afganského utečenca, možno uloženú pokutu nebude musieť platiť. V Nemecku sa totiž našiel dobrovoľník, ktorý ju chce uhradiť za ňu. Ide o Afganca, ktorý žiada o azyl v Nemecku a ktorý hovorí, že skutok dievčaťa obdivuje

Na snímke švédska aktivistka Elin Erssonová.

Súd uznal ženu vinnou z porušenia leteckého zákona a uložil jej pokutu 3 000 švédskych korún, čo je približne 290 eur.
Arif Talash, afganský žiadateľ o azyl, žijúci v Nemecku, povedal vo štvrtok pre televíziu DW, že je ochotný zaplatiť Erssonovovej pokutu. “Počul som o príbehu Elin Erssonovej na sociálnych médiách a hlboko obdivujem a oceňujem jej úsilie,” povedal.
Arif Talash (29) je súčasťou skupiny aktivistov so sídlom vo Frankfurte, ktorí podporujú žiadateľov o azyl a zároveň zvyšujú povedomie o nebezpečenstvách, ktorým čelia deportovaní vracajúci sa do Afganistanu. Organizácia tiež poskytuje utečencom právnu pomoc.
Talash povedal, že povzbudil Erssonovú, aby aj naďalej robila viac pre žiadateľov o azyl. “Som pripravený zaplatiť pokutu, ktorú jej udelili,” dodal.
Elin Erssonová 23. júla 2018 na Facebooku vysielala svoj protest, keď počas štartu lietadla z letiska Landvetter v Göteborgu chcela zabrániť tomu, aby lietadlo vzlietlo. Niekoľko ďalších cestujúcich vrátane celého futbalového družstva, sa pripojilo k jej protestu a žiadateľa o azyl tak z lietadla odviedli, na čo cestujúci spustili potlesk (viac v článku).
O 52-ročnom Afgancovi sa neskôr zistilo, že má záznam v trestnom registri. Bol totiž notorický agresor, podľa správ uznávanej švédskej novinárky Frie Tiderovej ho polícia viackrát riešila za domáce násilie. Mal zbiť svoje dcéry a svoju ženu a okrem iného ich “bičoval” dlhým káblom (viac v článku).
 

 
Príspevok Afganský žiadateľ o azyl chce zaplatiť pokutu za mladú Švédku, ktorá bránila deportácií jeho krajana zobrazený najskôr Hlavné správy.