Kábul 2. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Frank Augstein)

Afganský prezident Ašraf Ghaní v piatok ostro skritizoval Pakistan a obvinil ho zo série mohutných krvavých útokov, ktoré v poslednom období sužujú jeho krajinu. Ghaní vyhlásil, že Islamabad poskytuje útočisko militantom z hnutia Taliban.
Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní

Ghaní v prejave k národu trval na tom, že “centrum terorizmu páchaného Talibanom je v Pakistane”, a žiadal, aby orgány v susednej krajine “podnikli nejakú konkrétnu akciu s cieľom zbaviť pakistanské územie týchto povstalcov”.
Ghaní predniesol televízny prejav obklopený najvyššími islamskými duchovnými Afganistanu, uviedla tlačová agentúra AP. Prezident takisto vyzval členov Talibanu, ktorí chcú s afganskou vládou rokovať o mieri, aby sa oddelili od tých, čo chcú iba boj.
Afganskí predstavitelia v stredu navštívili Pakistan a predložili tam podľa svojich slov dôkazy, že militantov Talibanu, ktorí podnikli nedávnu sériu útokov v Afganistane, vycvičili v Pakistane vo výcvikových strediskách – napríklad v pakistanskom pohraničnom meste Chaman. V Islamabade sa tiež afganskí predstavitelia posťažovali, že vodcovia Talibanu sa na pakistanskom území môžu voľne pohybovať.
Za posledný mesiac zahynulo v Afganistane pri útokoch Talibanu a odnože Islamského štátu (IS) takmer 200 ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.