Kábul 20. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
 
Afganský prezident Ašraf Ghani v nedeľu ohlásil prímerie s islamským radikálnym hnutím Taliban v súvislosti so začínajúcim moslimským sviatkom obete. Uviedla agentúre Reuters s tým, že nie je jasné, či budú extrémisti pokoj zbraní dodržiavať.

Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní

“Podmienené prímerie bude pokračovať až, kým ho Taliban bude dodržiavať,” vyhlásil v Kábule prezident Ghani pri príležitosti afganského Dňa nezávislosti. “Vyzývame vedúcich predstaviteľov Talibanu, aby prejavili ústretovosť voči túžbe Afgancov po dlhodobom a skutočnom mieri,” dodal.
Nie je však jasné, či Taliban s Ghaního výzvou súhlasí. V sobotu vyhlásil vodca hnutia Maulvi Hajbatulláh Achúndzáda, že v Afganistane nebude mier, kým v krajine budú “okupanti”. Taktiež oznámil, že jeho hnutie zostáva verné záväzku dosiahnuť “islamský cieľ”, teda afganskej svojbytnosti a ukončenia vojny.
Vo svojom vyhlásení Achúndzáda tiež povedal, že vojna môže skončiť len priamym vyjednávaním so Spojenými štátmi. Washington uprednostňuje, aby sa Taliban dohodol s medzinárodne uznávanou vládou v Kábule.
Minister zahraničia USA Mike Pompeo túto líniu opäť potvrdil, keď povedal, že USA sú pripravené podporiť a vytvoriť podmienky pre usporiadanie mierových rozhovorov medzi oboma afganskými stranami. Dodal, že Ghaního plán je “v jasnom súlade s neutíchajúcou túžbou afganského ľudu po mieri”. “Rozhovorom nie sú kladené žiadne prekážky. Je čas na mier,” vyhlásil šéf americkej diplomacie.
Vyhlásenie mieru prišlo aj napriek tomu, že Taliban od začiatku augusta zintenzívnil útoky na miestne vládne ozbrojené zložky aj na zahraničných vojakov. Obetí a zranených sú stovky. Pri samovražednom atentáte 5. augusta v blízkosti základne Bagram v afganskej provincii Parvan prišli o život aj traja českí vojaci, ktorí v oblasti pôsobili v rámci misie NATO.
 
Príspevok Afganský prezident ohlásil prímerie s Talibanom zobrazený najskôr Hlavné správy.