Afganskí predstavitelia rokujú s Talibanom aj napriek vlne násilia

Kábul 13. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Afganskí predstavitelia vedú aspoň dve línie rozhovorov s hnutím Taliban – dokonca aj po mesiaci brutálnych útokov, pri ktorých zahynulo takmer 200 ľudí. Deje sa tak i napriek nahnevanému odmietnutiu akýchkoľvek rozhovorov zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala v utorok agentúra AP.
Ilustračné foto

Pretrvávanie neoficiálnych kontaktov odráža snahu ponechať otvorené dvere pre zmierenie, a to v čase, keď sa afganská vláda a jej hlavný spojenec USA usilujú nájsť stratégiu s cieľom ukončiť zdĺhavú vojnu. Tá trvá už sedemnásty rok.
Taliban v minulých rokoch ovládol nové územia a uplatňuje čoraz neľútostnejšiu taktiku. Po jeho nedávnych útokoch Trump hnutie nahnevane odsúdil. Uviedol, že nebudú žiadne rozhovory, pričom možno raz na ne nastane čas, ale to je ešte ďaleko.
V roku 2017 pri viac ako dvadsiatich veľkých útokoch zahynulo len v Kábule vyše 500 ľudí. K ďalším štyrom útokom došlo v afganskom hlavnom meste tento rok v januári a o život prišlo ďalších najmenej 154 ľudí, pripomína agentúra DPA.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.