Kábul 30. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
 
Afganské bezpečnostné zložky dostali po takmer dvoch hodinách pod kontrolu situáciu pred novou budovou afganského ministerstva vnútra v metropole Kábul, na ktorú v stredu zaútočili militanti. Hovorca zmieneného rezortu uviedol, že bezpečnostné sily usmrtili desiatich útočníkov. Na mieste podľa afganskej televízie ToloNews pokračuje pátracia operácia.

Ilustračné foto

Útok okolo 12.15 h miestneho času (9.45 h SELČ) spustil výbuch, ku ktorému došlo neďaleko brány ministerstva. Po explózii nasledovala prestrelka medzi útočníkmi a členmi bezpečnostných zložiek.
Hovorca ministerstva Nadžíb Dániš uviedol, že podľa prvotných zistení bol pri útoku zabitý aj jeden policajt a ďalší piati utrpeli zranenia. Potvrdil predošlé správy miestnych médií, podľa ktorých boli útočníci oblečení do vojenských uniforiem.
Afganské sily uzavreli v súvislosti s incidentom cesty vedúce k ministerstvu. Nová budova, do ktorej sa ministerstvo vnútra presťahovalo vlani, leží pri ceste vedúcej ku kábulskému medzinárodnému letisku a zároveň neďaleko ministerstva obrany.
K zodpovednosti za útok sa doposiaľ neprihlásila nijaká extrémistická skupina. Agentúra AP však pripomenula, že extrémistické hnutie Taliban aj miestna odnož Islamského štátu vykonali v ostatných mesiacoch v Kábule viacero útokov, pri ktorých usmrtili stovky ľudí.
Taliban zároveň po 25. apríli vystupňoval svoju aktivitu v celom Afganistane, keď ohlásil svoju každoročnú jarnú ofenzívu, pričom jeho bojovníci vytlačili vládne sily už z najmenej troch okresov. Boje medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými zložkami si len od konca apríla vyžiadali desiatky obetí na životoch.
 
Príspevok Afganské sily odrazili útok na ministerstvo vnútra; zabili 10 militantov zobrazený najskôr Hlavné správy.