Kábul 28. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Rafiq Maqbool)

Afganská vláda bude vôbec po prvý raz priamo rokovať s hnutím Taliban. V nedeľu to oznámil minister pre mierové záležitosti Abdul Salám Rahímí

Na snímke Zalmay Khalilzad

Ako bližších podrobností povedal, 15-členná vládna delegácia sa stretne s predstaviteľmi hnutia v Európe. Očakáva sa, že sa stretnutie uskutoční v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov.

Taliban sa takmer rok zúčastňoval na mierových rokovaniach so Spojenými štátmi, ale odmietol rokovať s vládou, ktorú označil za americkú bábku. Americký vyslanec Zalmay Khalilzad, ktorý je v súčasnosti v Kábule, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že ďalšie “vnútroafganské” rokovania sa budú konať po tom, čo “dokončíme naše vlastné dohody”. Budú podľa neho zahŕňať aj Taliban a “inkluzívny a efektívny národný vyjednávací tím pozostávajúci z popredných vládnych predstaviteľov, zástupcov kľúčových politických strán, občianskej spoločnosti a žien”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj