Kábul 23. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Afganistan nie je len na frontovej línii vojny, ale aj na frontovej línii globálnej bezpečnosti. Povedal to dnes v prejave odvysielanom štátnou televíziou afganský prezident Ašraf Ghaní
Ghaní sa národu prihovoril deň po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil novú stratégiu vedenia vojny v Afganistane, ktorej cieľom je zničiť teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát a zabrániť Talibanu, aby sa zmocnil krajiny.
Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní

Afganský prezident zároveň vyzdvihol skutočnosť, že Trump nestanovil harmonogram odsunu príslušníkov zahraničných ozbrojených síl, ktorí Afganistanu pomáhajú v boji s militantmi.
“Nepriateľ teraz chápe, že pomoc zo strany našich zahraničných partnerov nemá časové obmedzenie,” povedal Ghaní a opätovne vyzval Taliban, aby skončil s ozbrojeným odporom a pomocou politických prostriedkov sa “vydal na cestu mieru”. Podľa Ghaního sa Taliban musí vzdať nádeje, že z vojny v Afganistane vyjde ako víťaz.
Ghaní tiež vyzval Pakistan, aby využil príležitosť a zmenil svoju politiku voči Afganistanu, pretože nestabilný Afganistan neprospeje nikomu, a už vôbec nie jeho východnému susedovi.
Afganistan a Spojené štáty už dlhšie obviňujú Pakistan, že na svojom území poskytuje útočisko bojovníkom z afganského Talibanu a iným militantom. Za poskytovanie útočiska teroristom v afgansko-pakistanskom pohraničí kritizoval Pakistan aj Trump, a to aj napriek skutočnosti, že v minulosti túto krajinu označil za významného partnera v oblasti bezpečnosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.