Kábul 2. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Afganskí lídri vyzvali vo štvrtok na okamžité zastavenie bojov v krajine. Výzva odznela na záver štvordňového veľkého zhromaždenia politikov, kmeňových staršinov a vodcov z celého Afganistanu, ktoré sa od pondelka konalo v Kábule. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní hovorí počas prvého dňa mierového zhromaždenia Lója džirga, na ktorom bude približne 3000 predstaviteľov z celého Afganistanu diskutovať o rokovaniach s radikálnym hnutím Taliban

Cieľom zhromaždenia zvaného Lója džirga bolo dohodnúť sa na spoločnom prístupe k mierovým rozhovorom s povstaleckým hnutím Taliban.

Hoci budú konečné uznesenia stretnutia známe zrejme až v piatok, viacerí predstavitelia sa vyjadrili, že žiadajú okamžité zastavenie násilia, ktoré pokračuje napriek snahám o urovnanie konfliktu v Afganistane.

Radikálne hnutie Taliban priame rokovania s afganskou vládou dlhodobo odmieta a označuje ju za bábkový režim. Toto islamistické hnutie sa nezúčastnilo ani na tohtotýždňovom zhromaždení vodcov v Kábule.

V stredu však talibovia začali v Katare nové kolo mierových rozhovorov so Spojenými štátmi.

Veľká časť afganskej spoločnosti sa obáva, že ak sa USA dohodnú s Talibanom, militantní islamisti by sa mohli pokúsiť prevziať moc v krajine. To by mohlo zvrátiť pokrok, ktorý sa v posledných rokoch podarilo v Afganistane dosiahnuť v oblasti ženských práv či slobody médií.

Americký vyslanec Zalmay Khalilzad vedie priame rokovania s Talibanom od júla minulého roka s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v ázijskej krajine, ktorý trvá už 17 rokov a medzičasom sa stal vôbec najdlhšou vojnou v amerických dejinách.

Tieto rokovania sú zamerané najmä na dve témy – stiahnutie zahraničných vojakov z Afganistanu a na záruky zo strany Talibanu, že sa krajina nestane bezpečným útočiskom pre teroristov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj