Kábul 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)

Americký generál sa ospravedlnil Afgancom za zhadzovanie protitalibanských letákov, ktoré mnohí tamojší moslimovia vnímajú ako urážlivé voči islamu. Informovala o tom dnes agentúra AP
Ilustračné foto

Na letákoch zhadzovaných z lietadiel v noci z pondelka na utorok v severnej provincii Parván bol obrázok psa s čiernou vlajkou radikálneho islamského hnutia Taliban, ktorú zdobia verše z Koránu. Letáky mali povzbudiť Afgancov k spolupráci s miestnymi bezpečnostnými silami v boji proti povstalcom z Talibanu.
Pes je v islamskom svete všeobecne považovaný na nečisté zviera a jeho spojenie s posvätnou knihou moslimov vnímajú mnohí miestni Afganci ako urážlivé.
Za zhodenie kontroverzných letákov sa dnes “čo najúprimnejšie ospravedlnil” americký generál James Linder, veliteľ centra operácií špeciálnych síl v Afganistane. “Silne urážlivá” ilustrácia sa na letáky podľa neho dostala len nedopatrením.
Obyvateľov provincie Parván obrázok veľmi pobúril a miestne úrady sa pripravujú na to, že možno vypuknú aj protesty.
Afganistan je hlboko konzervatívnou moslimskou krajinou, kde údajné rúhanie voči islamu dokáže vyvolať aj ľudové nepokoje. Američania preto len s ťažkosťami získavajú podporu bežných Afgancov pre boj s talibanskými povstalcami, ktorí sa usilujú o zavedenie striktného islamského režimu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.