Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Islamabad 15. decembra (TASR) – Pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kureší odcestoval v sobotu do afganskej metropoly Kábul, kde bude s predstaviteľmi Afganistanu a Číny rokovať o regionálnej politickej situácii a bezpečnosti. S odvolaním sa na slová Kurešího hovorcu o tom informovala agentúra DPA.

„Tak Pakistan, ako aj Čína želajú Afganistanu mier, prosperitu a rozvoj,“ povedal šéf pakistanskej diplomacie novinárom pred odletom z pakistanského hlavného mesta Islamabad.

„Prinášame Afganistanu posolstvo priateľstva a mieru,“ citovala Kurešího pakistanská televízna stanica Geo TV.

Afganistan a Spojené štáty vinia Islamabad, že podporuje militantov islamistického hnutia Taliban, ktorí bojujú proti zákonnej afganskej vláde a medzinárodným jednotkám rozmiestneným v Afganistane. Tieto obvinenia Pakistan odmieta.

Kábul však tlačí na Islamabad, aby využil svoj vplyv na lídrov Talibanu, ktorí sa údajne schovávajú v pakistanskom pohraničí, a presvedčil ich, nech začnú s afganskou vládou mierové rozhovory.

V piatok pakistanský premiér Imrán Chán potvrdil, že Islamabad sa podieľa na sprostredkúvaní plánovaných rokovaní medzi USA a afganským Talibanom. Tieto rozhovory by sa podľa pakistanského – v angličtine vychádzajúceho – denníka Dawn mali začať 17. decembra.

O to, aby Pakistan pomohol presvedčiť talibov, nech si sadnú v Afganistane za rokovací stôl, požiadal afganskú vládu tento mesiac aj americký prezident Donald Trump.

Snahy primať Taliban k mierovým rokovaniam zlyhávajú už celé roky. Talibovia totiž považujú Spojenými štátmi podporovaný Afganistan za „bábkovú vládu“.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR