Kábul/Moskva 6. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
 
Portál pikinform publikoval zaujímavý materiál o tom, že Američania pripravujú Afganistan ako nástupný priestor pre destabilizáciu bývalých stredoázijských sovietskych republík (Turkmenistan, Tadžikistan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgizsko odkiaľ sa môžu destabilizovať aj južné oblasti Ruska)

Ilustračné foto

Mnohí sú presvedčení, že odchod USA zo Sýrie je víťazstvom Ruska. Nie je tomu tak, Američania ešte Sýriu neopustili, časť Američanov chce v Sýrii ostať aj naďalej. V USA Trumpove rozhodnutie odísť zo Sýrie vyvolalo značný odpor, protitrumpovská opozícia sa pripravuje obmedziť Trumpove možnosti odchod amerických vojsk zo Sýrie uskutočniť.
Okrem toho, ak by aj Američania opustili Sýriu, to neznamená, že sa vrátia domov do USA, ale pravdepodobne Američania presunú svoje jednotky do Afganistanu a Iraku. Afganistan môže zohrať podobnú úlohu ako Ukrajina v amerických plánoch tlaku voči Rusku.
O Afganistane sa všeobecne vie, že je lídrom v obchode s heroínom vo svete. Podľa viacerých ruských expertov západné špeciálne služby – CIA, Mi-6, Mossad a i. majú v tomto obchode s heroínom svoje prsty a zlepšujú si vďaka afgánskemu heroínu vlastný rozpočet. Podľa niektorých ruských expertov Američania neznášajú Taliban preto,  lebo Taliban rozhodne bojuje proti drogám v Afganistane.
 

 
Američania nechcú za žiadnych okolností dopustiť taký vývoj situácie v Afganistane, akého sme boli svedkami v Sýrii. Majú však množstvo problémov, pretože Taliban úspešne útočí na pozície vládnych afgánskych vojsk a odmieta oficiálnu afgánsku vládu, ktorá je pod priamou kontrolou USA. Súčasná afgánska vláda neurobí nič, čo by si Američania nepriali, Afganistan nemá žiadnu suverenitu. Napriek americkej podpore však vládne afgánske vojská strácajú neustále územia, nepomohla ani misia NATO. A to ešte Talibanu nedodáva nikto zbrane. Počas sovietskej vojny v Afganistane Američania zásobovali mudžahedínov modernými zbraňami, financiami, liekmi a i.
Pre Američanov je nočnou morou, ak by sa Čína, Rusko a Irán dokázali v Afganistane presadiť. Nielenže by sa skončil výhodný obchod s narkotikami, ale vytlačenie Američanov z Afganistanu by znamenalo vážnu geopolitickú porážku USA. Preto Američania podľa ruských expertov už takmer pred rokom začali s presunom sýrskych teroristov ISIS (mnohí ruskí experti považujú ISIS za zástupnú armádu USA) do Afganistanu, okrem toho Američania podporujú aj čínskych Ujgurov, ktorí sa v Afganistane aktivizovali a ktorí majú plniť úlohu zástupnej armády USA v boji proti Číne.
V nehostinnej oblasti východného Afganistanu sa ukrýva aj tadžický rodák Gulmudor Chalimov, ktorý svojho času bol plukovníkom tadžických špeciálnych síl a študoval aj v USA. Chalimov velí elite teroristov, výcvik teroristov sám koncipoval, súčasťou jeho jednotiek sú aj uvedení Ujguri. Gulmudor Chalimov utiekol do Sýrie v roku 2015 a v období 2015 – 2018 v Sýrii aj bojoval, neskôr sa objavil v Afganistane. Časť expertov je však presvedčených, že Chalimov už v Sýrii zahynul.
Video Guludora Chalimova si môžete pozrieť tu

 
Američania sa momentálne snažia poškodiť Rusko ekonomickými sankciami, vyvíjajú voči Rusku tlak v masovokomunikačných prostriedkoch, snažia sa Rusku škodiť vojensky i diplomaticky. Budeme svedkami čoraz tvrdších stretnutí v hybridnej vojne, kde Američania budú voči Rusku útočiť aj v oblasti Podnesterska, Ukrajiny či Strednej Ázie. Tadžikistan chráni 201 ruská divízia a ruská rozviedka úzko spolupracuje aj s tadžickými tajnými službami, v Tadžikistane sa však silne prejavuje aj americký tlak.
V súčasnej hybridnej vojne ide o veľa. Pred dverami je obrovská ekonomická kríza, ktorá pravdepodobne výrazne otrasie Západom a môže so sebou  podľa niektorých analytikov priniesť nový ekonomický  politický model spoločnosti. Ak Američania Rusko a Čínu porazia, 21. storočie bude storočím americkým. Ak nie, svet sa sa môže výrazne zmeniť.
 
Príspevok Afganistan ako nové bojisko proti Rusku? zobrazený najskôr Hlavné správy.